آموزش تحلیل رقبا در سئو

چکیده مقاله

هیچ کسب و کار بدون رقیبی وجود ندارد. شما مطمئناً حداقل چندین رقیب دارید که خدمات مشابه شمارو ارائه می دهند و کاربران یا مشتریان مشابه را هدف قرار می دهند. در چنین شرایطی، انجام تجزیه و تحلیل رقبای سئو، حداقل هر از گاهی، حیاتی است. به لطف تجزیه و تحلیل رقبا، می‌توانید نتایج جستجوی […]

هیچ کسب و کار بدون رقیبی وجود ندارد. شما مطمئناً حداقل چندین رقیب دارید که خدمات مشابه شمارو ارائه می دهند و کاربران یا مشتریان مشابه را هدف قرار می دهند. در چنین شرایطی، انجام تجزیه و تحلیل رقبای سئو، حداقل هر از گاهی، حیاتی است. به لطف تجزیه و تحلیل رقبا، می‌توانید نتایج جستجوی ارگانیک خود را بهبود ببخشید و حتی رقبای را پیدا کنید که از آن‌ها بی‌اطلاع هستید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه تحلیل رقبا در سئو را اجرا کنید و چه تأثیراتی را می‌توانید انتظار داشته باشید.

آموزش تحلیل رقبا در سئو

ابتدا، اجازه دهید بگوییم که چرا انجام تحقیقات رقبای سئو حداقل هر از گاهی بسیار مهم است. دلیل آن واضح است – بهبود تلاش‌های نوبتی. تجزیه و تحلیل رقبای سئو می‌تواند به شما کمک کند وضعیت فعلی و عملکرد خود را ارزیابی کنید. این می‌تواند به شما کمک کند مناطقی را که می‌توانید بهتر انجام دهید (به عنوان مثال، به لطف تحلیل رقبا در سئو، می‌توانید متوجه شوید که یک استراتژی سئو وجود دارد که تاکنون آن را امتحان نکرده اید) را شناسایی کنید و شما را در مورد نقاط قوت خود آگاه کند. در نهایت، اگر رقبای شما در به دست آوردن ترافیک جستجو بهتر هستند، می‌توانید دلیل آن را بیابید و استراتژی‌هایی را که آن‌ها دنبال می‌کردند کشف کنید.

با این حال، اجرای تجزیه و تحلیل رقبای سئو زمان‌بر و پیچیده است. به همین دلیل است که در مقاله تحلیل رقبا در سئو، نحوه اجرای چنین تجزیه و تحلیل سئوی رقیب را برای پیشرفت در جستجوی گوگل خواهید دید. بیایید از ابتدا شروع کنیم.

رقبای خود را پیدا کنید

البته، شما به احتمال زیاد از قبل می‌دانید که با چه کسی رقابت می‌کنید؛ اما برای تحلیل رقابتی سئو، باید بدانید که رقبای نوبتی چه هستند. این‌ها وب‌ سایت‌ هایی هستند که:

 1. محصولات یا خدمات مشابه را ارائه دهید
 2. از کلمات کلیدی مرتبط مشابه استفاده کنید
 3. مخاطبین هدف مشابه را مورد خطاب قرار دهید
 4. رتبه بالاتر در رتبه‌بندی موتورهای جستجو (بهینه‌سازی موتور جستجوی آن‌ها بهتر از شما است)

تنها شرکت‌هایی که تمام این چهار باکس را علامت زده‌اند می‌توانند رقیب نوبتی در نظر گرفته شوند. برای شروع، بهتر است سه یا چهار وب‌ سایت از این قبیل را انتخاب کنید. شما مجبور نیستید با تجزیه و تحلیل رقبای سئوی خود دور و بر بروید. نکته این است که اطلاعات مفید را ترسیم کنیم. چندین رقیب کاملاً کافی هستند.

بیایید از ابتدا شروع کنیم.

کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

مثل همیشه، کلمات کلیدی در سئو بسیار مهم هستند. به لطف کلمات کلیدی رقابتی، می‌توانید کشف کنید که مشتریان بالقوه شما از چه کلمات کلیدی برای یافتن محصولات و خدمات مشابه استفاده می‌کنند. به لطف تحقیقات کلمات کلیدی رقابتی، می‌توانید دریابید که چگونه مخاطبان مشابهی را جذب کنید و به جای آن محصول خود را به آن پیشنهاد دهید. از این گذشته، اکثر افرادی که به دنبال لپ‌تاپ‌های Dell هستند، باید برای دیدن برخی از محصولات ایسوس نیز آماده باشند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل رقبای کلمه کلیدی خود، می‌توانید نگاهی به کلمات کلیدی مارک دار (آن‌ها یک هدف جستجوی نسبتاً کلی را نشان می دهند اما یک نام تجاری خاص را شامل می‌شوند) و کلمات کلیدی PPC رقبا (در کمپین های پولی، به ویژه تبلیغات گوگل) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

به‌طورکلی، شکاف کلمات کلیدی تفاوت بین کلمات کلیدی شما و کلمات کلیدی رقبای شما است. اگر متوجه شدید که رقبای شما برای کلمات کلیدی خاصی که در وب‌ سایت خود ندارید رتبه بالایی دارند – یک برنامه عملیاتی آماده دارید. معمولاً بهتر است به تمام کلمات کلیدی توجه کنید که همه رقبای شما برای آن‌ها رتبه‌بندی می‌کنند و شما نیستید. این یک منبع عالی از دانش در مورد چگونگی تقویت کلمات کلیدی ارگانیک و نمایش وب‌ سایت خود در جستجوهای بیشتر است.

کلمات کلیدی رقبا را تجزیه و تحلیل کنید

می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید تا ببینید رقبای شما چه کلمات کلیدی در موتور جستجو نمایش داده می‌شوند. برخی از آن‌ها به صورت رایگان در دسترس هستند و برخی پولی هستند. امروز، مایلیم توجه شما را به Ubersuggest معطوف کنیم. در نسخه اصلی خود، این ابزار سئو به صورت رایگان در دسترس است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سادگی نام دامنه را تایپ کنید تا کلمات کلیدی ارگانیک و رتبه‌بندی کلمات کلیدی آن را ببینید. درست مثل اون:

آموزش تحلیل رقبا در سئو

نقاط قوت و ضعف تحلیل رقبا در سئو

مرحله بعدی همه‌چیز در مورد تجزیه و تحلیل کلی وب‌ سایت‌ های رقبای شما است. آن‌ها را هم از منظر فنی سئو (در چند لحظه در مورد آن صحبت خواهیم کرد) و هم از دیدگاه UX تجزیه و تحلیل کنید. این وب‌ سایت‌ ها چه‌کاری را بهتر انجام می دهند؟ هنگام بازدید از آن‌ها چه چیزی توجه شما را جلب می‌کند؟ و از سوی دیگر – کجا شکست می‌خورند؟ مشکلات و مسائل آن‌ها چیست؟ چنین تجزیه‌وتحلیلی نقطه شروع خوبی برای یافتن چیزهایی است که می‌توانید در وب‌ سایت خود و سفر مشتری خود بهبود بخشید.

در درجه اول به عناصر زیر توجه کنید:

صفحات وب برتر

هنگامی‌که فهرستی از چندین رقیب سئو را تهیه کردید، می‌توانید با یافتن صفحات وب آن‌ها که رتبه بالایی در گوگل دارند، شروع به تجزیه و تحلیل آن‌ها کنید. این مهم است زیرا می‌تواند مشخص شود که فقط یک وب‌ سایت یا پست وبلاگ وجود دارد که بیشترین ترافیک را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، از این طریق، می‌توانید تشخیص دهید که مشتریان شما به چه چیزی علاقه دارند و به دنبال چه نوع محتوایی هستند؛ و برای یک سورپرایز آماده باشید. اغلب اوقات، محبوب‌ترین صفحه فرعی ارتباط چندانی با فعالیت اصلی یک شرکت خاص ندارد.

شهودی بودن

این مهم‌ترین عنصر است – آیا استفاده از این وب‌ سایت خاص آسان است (حتی برای کاربرانی که با فناوری کمتر آشنا هستند)؟ آیا شهودی است؟ آیا منوی واضح و ناوبری وب‌ سایت دارد؟ اگر بتوانید به صورت آنلاین سفارش دهید، آیا این روند مستقیم و سریع است؟ آیا شما به عنوان یک مشتری بالقوه می‌دانید برای به دست آوردن آنچه نیاز دارید چه‌کاری انجام دهید؟

محتوا

امروزه محتوا یکی از عوامل مهمی است که الگوریتم موتورهای جستجو از آن برای رتبه‌بندی وب‌ سایت‌ ها استفاده می‌کند. آیا رقبای شما در وب‌ سایت‌ های خود وبلاگ دارند؟ چند متن و مقاله دارند؟ آیا کیفیت بالایی دارند و از نظر مشتری مفید هستند؟ چه فرم هایی از محتوا در وب‌ سایت آن‌ها استفاده می شود؟ آیا از فیلم‌ها، اینفوگرافیک ها، انیمیشن ها یا کتاب های الکترونیکی استفاده می‌کنند؟ و آنچه که به ویژه مهم است، آیا آن‌ها به طور منظم محتوای جدید تولید و منتشر می‌کنند (حداقل دو تا سه بار در ماه)؟

ساختار وب‌ سایت

این عنصر در اصل در تجارت الکترونیک حیاتی است، اما سایر وب‌ سایت‌ها نیز باید ساختار وب‌ سایت واضحی داشته باشند. دریابید که آیا وب‌ سایت‌های رقبای شما ساختار مناسبی دارند یا خیر. آیا آن‌ها به شیوه‌ای قابل‌درک سازمان‌دهی شده‌اند؟ آیا شما به عنوان یک مشتری می‌دانید کجا بروید و بعد چه‌کاری انجام دهید؟ آیا هر چیزی که نیاز دارید به‌راحتی پیدا می شود؟

نسخه موبایل

امروزه همه وب‌ سایت‌ ها بر اساس نسخه موبایل (نه) خود در گوگل ایندکس می‌شوند. ببینید چگونه وب‌ سایت‌های رقبای شما در برابر الزامات Google قرار می‌گیرند. آیا این وب‌ سایت‌ های موبایل کاملاً کاربردی و واکنش گرا هستند؟ آیا می‌توانید هر کاری را که می‌توانید در نسخه انجام دهید انجام دهید؟ با استفاده از این ابزار گوگل به‌راحتی می‌توانید نسخه موبایل هر وب‌ سایت را بررسی کنید و کیفیت آن را بررسی کنید.

آموزش تحلیل رقبا در سئو

همه‌چیز را صفحه به صفحه تجزیه و تحلیل کنید

اگر می‌خواهید واقعاً دقیق باشید، باید وب‌ سایت‌ های رقبای خود را به صورت فرعی تحلیل کنید. عمدتاً به عناصر زیر توجه کنید:

 • عناوین و سرفصل ها (نحوه ساختار آن‌ها، تعداد آن‌ها و غیره)؛
 • گرافیک (به ویژه در مورد ویژگی های alt)؛
 • محتوا (پست‌های وبلاگ، توضیحات، کپی وب، اینفوگرافیک و غیره).

سعی کنید تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید. بینش خود را در یک مکان جمع کنید و آن‌ها را بر اساس دسته‌بندی تقسیم کنید. به عنوان مثال، وقتی صحبت از وبلاگ نویسی به میان می‌آید، می‌توانید کشف کنید که این پست‌ها چگونه نوشته می‌شوند، تعداد کلمات کلیدی، عنوان‌ها و لینک‌ها و غیره را دارند. اگر متوجه شدید که می‌توانید تلاش‌های سئوی خود را در مورد پست‌های وبلاگ بهبود بخشید، مطمئن شوید که این دانش را در سریع‌ترین زمان ممکن به کار ببرید.

آموزش تحلیل رقبا در سئو

به دلایل واضح، شما نمی‌توانید تجزیه و تحلیل فنی کامل رقیب سئو را انجام دهید و تمام شکاف‌های فنی بالقوه سئو را شناسایی کنید (برای این کار به کنسول جستجوی گوگل نیاز دارید)، اما می‌توانید عناصر کلیدی فنی سئو را خودتان بررسی کنید. روش‌های مختلفی برای انجام تحلیل فنی سئو وجود دارد.

اول از همه، از PageSpeed ​​Insights استفاده کنید تا بفهمید رقبای شما تا چه اندازه با آخرین نیازهای گوگل به نام حیاتی وب اصلی کنار می آیند. در اینجا به نظر می‌رسد:

سرعت سایت اول باش

به لطف این ابزار، می‌توانید تمام مشکلات عمده‌ای را که شما یا یک وب‌ سایت رقابتی را عذاب می‌دهد شناسایی کنید. همچنین فهرستی از توصیه‌ها در مورد کارهایی که باید برای بهبود نحوه عملکرد یک وب‌ سایت انجام شود، وجود دارد.

تجزیه و تحلیل بک لینک

شما باید یک تحلیل بک لینک از وب‌ سایت‌ های رقبای خود انجام دهید. به این ترتیب، متوجه خواهید شد که چه وب‌ سایت‌ هایی به رقبای شما پیوند می دهند و کدام زیرصفحه ها و قسمت‌های محتوا جذاب‌ترین هستند (بیشترین لینک را دارند). این دانش بسیار مفید است و می‌تواند برای تقویت پروفایل بک لینک شما استفاده شود. به لطف تجزیه و تحلیل بک لینک، می‌توانید ایده‌های جدیدی برای وب‌ سایت‌ هایی که می‌توانید بک لینک‌های بیشتری دریافت کنید، ارائه دهید. البته، همیشه به یاد داشته باشید که به وب‌ سایت‌ های باکیفیت با اعتبار دامنه بالا پایبند باشید. گرفتن دو لینک باکیفیت بهتر از ده لینک ضعیف است.

چگونه می‌توانید یک تحلیل بک لینک انجام دهید؟ Ahrefs Backlink Checker ابزاری است که چنین تحلیلی را (به صورت محدود) به صورت رایگان ارائه می‌دهد. در اینجا به نظر می‌رسد:

آموزش تحلیل رقبا در سئو

استراتژی سئو: ابزارهای سئو رقابتی

شما نمی‌توانید تحلیل رقبا در سئو را بدون ابزار مناسب انجام دهید. برخی از آن‌ها به صورت رایگان در دسترس هستند (ما چهار ابزار از این قبیل را در این پست وبلاگ به شما نشان دادیم)، اما متأسفانه، اگر می‌خواهید نتایج عمیقی کسب کنید، باید نسخه‌های پولی و کامل برخی از ابزارهای سئو را انتخاب کنید.

امروزه دو ابزار اصلی سئو وجود دارد که می‌تواند به شما در تحلیل رقبای سئو کمک حیاتی کند. این ابزارها Ahrefs و Semrush هستند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به آن‌ها بیندازیم.

AHREFS

این یکی از جامع‌ترین ابزارهای سئو است. برخی از ویژگی های Ahrefs به صورت رایگان در دسترس هستند (به عنوان مثال، جستجوگر بک لینک فوق)، اما خود ابزار به صورت رایگان در دسترس نیست. Ahrefs یک پلتفرم پیچیده SEO است که شامل ابزارهای مختلفی است که می‌توانید برای ساخت لینک، تحقیق کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل رقبا، ردیابی رتبه، مدیریت محتوا و ممیزی وب‌ سایت استفاده کنید.

ابزار سئو AHREFS

SEMRUSH

Semrush یک ابزار همه‌کاره برای بازاریابی دیجیتال است، نه فقط SEO. می‌توانید از آن برای تجزیه و تحلیل و مدیریت موارد زیر استفاده کنید:

 • سئو (از جمله تحقیقات کلمات کلیدی، تحقیقات رقابتی و موارد دیگر)،
 • کمپین های PPC،
 • فعالیت رسانه‌های اجتماعی،
 • بازاریابی محتوا،
 • تجزیه و تحلیل بازاریابی

ابزار سئو SEMRUSH

خلاصه بررسی رقبا در سئو

انجام یک تحلیل رقابتی عمیق برای سئو می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر در گذشته هرگز این کار را انجام نداده باشید. اگر می‌خواهید این کار را به تنهایی انجام دهید، به این اصول مهم پایبند باشید:

 1. روی کلمات کلیدی تمرکز کنید (به اصطلاح شکاف کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید).
 2. ببینید کدام زیرصفحه های یک رقیب خاص بیشترین ترافیک را ایجاد می‌کنند (و چرا).
 3. وب‌ سایت‌ هایی را که به آن‌ها علاقه دارید، پس از صفحه فرعی تجزیه و تحلیل کنید. سعی کنید از منظر مشتری به آن‌ها نگاه کنید – آیا آن‌ها جالب و آسان هستند؟ آیا آن‌ها حاوی تمام اطلاعات موردنیاز شما هستند؟ آیا صفحات فرعی به درستی ساختار یافته اند؟ آیا فرآیند خرید بصری و سریع است؟ نتیجه‌گیری کنید و همیشه در مورد چگونگی بهبود وب‌ سایت خود فکر کنید.
 4. پروفایل بک لینک (دامنه‌های ارجاع دهنده) هر وب‌ سایت را تجزیه و تحلیل کنید. این به شما ایده‌های خوبی در مورد اینکه کجا می‌توانید لینک‌های مفید برای کسب‌وکار خود داشته باشید، می‌دهد.

و اگر هنوز احساس می‌کنید که نمی‌توانید به تنهایی از پس آن برآیید – تیم اول باش در خدمت شما است! ما خدمات جامع سئو، از جمله تجزیه و تحلیل وب‌ سایت‌ های رقبای شما را به مشتریان ارائه می دهیم.

اگر شما هم از آموزش تحلیل رقبا در سئو نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب