بررسی موقعیت سایت در گوگل

چکیده مقاله

اگر شما سخت بر روی وب سایت یا وبلاگ خودکار کرده‌اید و هزاران مقاله در مورد بهینه‌سازی موتور جستجو را خوانده‌اید. با این حال شما تعجب می‌کنید: آیا همه این کار سخت نتیجه می‌دهد؟ اگر به دنبال چگونگی بررسی موقعیت سایت در گوگل، در جای درستی هستید. ما همه‌چیز را در مورد نحوه نظارت بر […]

اگر شما سخت بر روی وب سایت یا وبلاگ خودکار کرده‌اید و هزاران مقاله در مورد بهینه‌سازی موتور جستجو را خوانده‌اید. با این حال شما تعجب می‌کنید: آیا همه این کار سخت نتیجه می‌دهد؟ اگر به دنبال چگونگی بررسی موقعیت سایت در گوگل، در جای درستی هستید. ما همه‌چیز را در مورد نحوه نظارت بر موقعیت خود در رتبه‌بندی گوگل (و همچنین سایر موتورهای جستجو) به شما آموزش خواهیم داد.

ابزارهای مختلفی برای بررسی موقعیت سایت در گوگل وجود دارد، چه پولی و چه رایگان. به یاد داشته باشید: هیچ راه‌حل نهایی برای همه وجود ندارد. شما باید تحقیق کنید ببینید کدام وبسایت برای شما بهتر است. پس از خواندن این مقاله، باید به‌راحتی بهترین راه را انتخاب کنید! رتبه‌بندی کلمات کلیدی گوگل دیگر نمی‌تواند چیزی را از شما پنهان کند!

بررسی موقعیت سایت در گوگل

چرا بررسی موقعیت سایت در گوگل مهم است ؟

هر چه جایگاه شما در نتایج جستجوی گوگل بالاتر باشد، وب سایت شما در اینترنت بیشتر دیده می‌شود. فکر کنید هر چیزی را سرچ می‌کنید – روی چه نتایجی کلیک می‌کنید ؟ به‌احتمال‌زیاد، شما اولین نتایج را در جستجوی گوگل بررسی می‌کنید، این‌طور نیست؟ چند بار به صفحه دوم موتور جستجو نگاه می‌کنید؟ خیلی اوقات نه، درست است؟ مطالعات نشان می‌دهد که 39.6٪ از کل کلیک‌ها به اولین نتیجه ارگانیک می‌رود.

رتبه‌های دوم و سوم به ترتیب 18.4 درصد و 10.01 درصد به دست می‌آورند. دهمین تنها 2.1٪ دریافت می‌کند (شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن در اینجا بخوانید )؛ و شما حتی نمی‌خواهید شماره‌های صفحه دوم را بشنوید، نه به موارد دیگر.

دومین دلیل برای بررسی مرتب موقعیت گوگل خود این است که بدانید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی خوب نیست. ابزارها و ترفندهای زیادی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو وجود دارد – بسیار مهم است که ببینید آیا مواردی که به‌تازگی اجرا کرده‌اید کمک می‌کنند یا خیر! اگر نتایج جستجوی گوگل شما (یا سایر موتورهای جستجو) به سمت بهتر شدن تغییر نکرد، وقت آن است که از استراتژی سئوی متفاوتی استفاده کنید (اما به خاطر داشته باشید که معمولاً مدتی طول می‌کشد تا تأثیر تلاش‌های سئوی خود را ببینید).

تعداد زیادی بررسی‌ کننده موقعیت کلمات کلیدی گوگل موجود است. بیایید در مورد برخی از آن‌ها صحبت کنیم!

کنسول جستجوی گوگل – یک جستجوگر رتبه کلمه کلیدی رایگان از گوگل

برای دسترسی به کنسول جستجوی گوگل، باید از اینجا وارد شوید. اما هنگام ورود باید کدام گزینه‌ها را باید رصد کنید؟ ابتدا تب “عملکرد” ​​را بررسی کنید. در آنجا می‌توانید ببینید که کلمات کلیدی و صفحات وب سایت شما در گوگل چگونه رتبه‌بندی می‌شوند:

 • کلیک‌ها – این‌یکی به‌سادگی نشان می‌دهد که وب سایت شما چند کلیک از موتور جستجوی گوگل دریافت کرده است. برای یک کلیک برای ثبت‌نام، کاربر باید روی پیوند یک وب سایت کلیک کند که او را به URL دیگری می‌برد.
 • Impressions – هرچند وقت یک‌بار کل وب سایت یا یک صفحه خاص در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود. کاربر برای دیدن وب سایت شما نیازی به پیمایش به پایین ندارد. کافی است در صفحه‌نمایش داده شود.
 • میانگین CTR (نرخ کلیک) – عددی است که برابر است با کلیک‌ها تقسیم‌ بر نمایش. اگر خیلی کم باشد، به این معنی است که کاربران وب سایت شمارا می‌بینند اما روی آن کلیک نمی‌کنند. این یک سیگنال برای شما است که چیزی اشتباه است: شاید عنوان یا توضیحات متا؟
 • موقعیت متوسط ​​- میانگین رتبه‌بندی همه کلمات کلیدی را نشان می‌دهد. این مجموع همه موقعیت‌ها تقسیم‌بر تعداد کلمات کلیدی است.

با این حال، وقتی صحبت از کنسول جستجوی گوگل می‌شود، باید دو نکته را در نظر داشته باشید:

 • 100% قابل‌اعتماد نیست نتایج برای هر کاربر متفاوت است، بر اساس آنچه قبلاً جستجو می‌کردند (و سایر عوامل).
 • این عدد هیچ‌چیز محکمی نمی‌گوید. اگر موقعیت شما برای یک کلمه کلیدی اول و برای دیگری نهم باشد، میانگین موقعیت شما پنجم خواهد بود. در حقیقت، شما برای هیچ کلمه کلیدی پنجم نیستید (با فرض اینکه فقط برای آن دو رتبه دارید). بهتر است کلمات کلیدی را جداگانه بررسی کنید و روی آن‌هایی که رتبه پایین‌تری دارند کار کنید.

بررسی موقعیت سایت در گوگل

جستجوگر های رتبه کلمه کلیدی پولی

بیایید با ابزارهای پولی برای تأیید موقعیت وب سایت خود شروع کنیم. اگر برای آن‌ها بودجه دارید، بهترین گزینه ها هستند !

آنالیز وبسایت با AHREFS

این‌یکی از محبوب‌ترین بررسی‌ کننده موقعیت کلمات کلیدی است. چرا بسیاری از کاربران آن را دوست دارند؟ نتایج سریع و دقیق موتورهای جستجو را ارائه می‌دهد و گزینه‌های زیادی را ارائه می‌دهد. کاربران آن را بصری نیز می‌دانند. با Ahrefs، می‌توانید کلمات کلیدی جدید را کشف کنید، وب سایت خود را بررسی کنید یا عناصری مانند بک لینک، لینک‌های خروجی، جستجوی پولی و بسیاری دیگر را تأیید کنید. وقتی روی یک کلمه کلیدی خاص کلیک می‌کنید، Ahrefs ایده‌هایی در مورد نحوه استفاده از آن به‌خوبی نشان می‌دهد. این کمک بزرگی به استراتژی محتوای شماست!

آنالیز وبسایت با SEMRUSH

یکی دیگر از ابزارهای بسیار محبوب پولی SEMrush است. این به شما کمک می‌کند تا رقبای اصلی را کشف کنید و به شما اطلاع می‌دهد که کدام‌یک از کلمات کلیدی یا محتوای آن‌ها برای شما مفید است. زمینه‌هایی برای بهبود نیز پیدا می‌کند. برخی از ویژگی‌هایی که SEMrush شامل می‌شود عبارت‌اند از:

 • مشاهده در رتبه‌بندی جستجو،
 • رقبای برتر در نتایج جستجو،
 • کلمات کلیدی برتر،
 • موقعیت متوسط ​​در نتایج جستجو،
 • ترافیک تخمینی

متأسفانه SEMrush بسیار گران است. با این حال آیا ارزشش را دارد؟ میزان اطلاعاتی که در رتبه‌بندی کلمات کلیدی گوگل ارائه می‌کند، آن را به ابزاری قدرتمند تبدیل می‌کند. مطمئناً خواهید فهمید که پول شما کجا می‌رود؛ اما شما باید تصمیم خود را بگیرید.

آنالیز وبسایت با SERPWATCHER

مخفف SERP مخفف صفحه نتایج موتور جستجو است. این ابزار دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که با نام خود وعده داده است. این به شما کمک می‌کند موقعیت گوگل را بررسی کنید، بک لینک‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و کلمات کلیدی را تحقیق کنید. بله، به‌اندازه Ahrefs یا SEMrush قدرتمند نیست، اما به‌طور قطعی ارزان‌تر است! قاضی باشید که ابزاری که قرار است استفاده کنید چقدر باید پیشرفته باشد.

همچنین لازم به ذکر است که اکثر چک کننده‌های رتبه کلیدی پولی دارای نسخه آزمایشی هستند! اگر به کنسول گوگل علاقه ندارید یا به گزینه‌های بیشتری نیاز دارید، راه خوبی برای شروع است. قبل از اینکه هزینه یکی را بپردازید، انواع مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک برای شما بهتر عمل می‌کنند.

بررسی موقعیت سایت در گوگل

جستجوگر های رتبه کلمه کلیدی رایگان

آیا کلمات کلیدی بهتری در این ابزار ها وجود دارد ؟ خیر، شما باید به خاطر داشته باشید که این ابزارها به‌اندازه چک کننده‌های رتبه‌بندی کلمات کلیدی گوگل پیشرفته نخواهند بود. آن‌ها برای یک وبلاگ یا وب سایت کوچک‌تر با محتوای بسیار تخصصی خوب کار می‌کنند.

بررسی کننده رتبه سایت SUREOAK

SureOak یک بررسی‌کننده رتبه کلمات کلیدی کاملاً رایگان است. این می‌تواند به شما کمک کند موقعیت خود را در رتبه‌بندی گوگل بررسی کنید، و نه‌تنها این! این یک خزنده SEO ارائه می‌دهد تا بتوانید ببینید ربات‌های گوگل دقیقاً چگونه سایت شمارا مشاهده می‌کنند. سپس Header Status Checker، Meta Tag Generator و موارد دیگر وجود دارد.

بررسی کننده رتبه سایت HOTH

این یک جستجوگر رتبه گوگل رایگان است که توسط SEMrush طراحی‌شده است. HOTH قول می‌دهد موقعیت گوگل و کلمات کلیدی پربازدید شمارا پیدا کند. این موارد به وب سایت شما کمک می‌کند تا در رتبه‌بندی گوگل بالا رود. HOTH همچنین هنگامی‌که رتبه‌بندی کلمات کلیدی تغییر می‌کند به شما اطلاع می‌دهد.

بررسی‌کننده رتبه کلمات کلیدی رایگان AHREFS

Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای موجود است، اما ممکن است برای برخی از بودجه خارج باشد. Ahrefs علاوه بر آزمایش رایگان، یک ابزار رایگان نیز آماده کرده است! این بسیار کمتر پیشرفته است و فقط سه قابلیت اصلی دارد: Site Explorer، Rank Tracker و Keyword Explorer. بااین‌وجود، می‌توانید مطمئن باشید که اگر Ahrefs آن را تغذیه کند، با دقت کار می‌کند.

بررسی کننده رتبه سایت SMALLSEOTOOLS

SmallSEOtools چیزی را ارائه می‌دهد که نامش نشان می‌دهد: مجموعه‌ای از ابزارهای رایگان کوچک‌تر که می‌توانند به موقعیت‌یابی کمک کنند. یکی از آن‌ها Keyword Rank Checker نام دارد. موقعیت شمارا در موتور جستجوی گوگل نشان می‌دهد (شما می‌توانید تا ده کلمه کلیدی را به‌طور هم‌زمان بررسی کنید). سایر ابزارهای کوچک مرتبط با سئو که ارائه می‌دهند سرقت ادبی، گرامر و جستجوگرهای سئو هستند. مطمئناً ارزش بررسی همه آن‌ها را دارد.

جستجوگر های رتبه کلمه کلیدی رایگان

با این‌ همه اطلاعات در مورد موتورهای جستجو چه کنم ؟

مسلماً، هر ابزاری که تصمیم به استفاده از آن داشته باشید، می‌تواند کار بسیار زیادی داشته باشد. شما تاکنون کارهای زیادی را روی وب سایت خود انجام داده‌اید، و اکنون برخی از بررسی‌کننده موقعیت گوگل می‌گوید که برای رسیدن شما به اوج کافی نبوده است؛ اما شما نباید نگران باشید! در مورد آن به این صورت فکر کنید: شما به‌تازگی اولین گام را برای موقعیت‌یابی بهتر گوگل برداشته‌اید. تبریک میگم در ادامه آنچه باید انجام دهید این است:

 1. کلمات کلیدی فکر شده بیشتری را به وب سایت خود اضافه کنید. بر روی صفحات متفاوت از صفحه اصلی تمرکز کنید. در آنجا، تمرکز بر برند سازی عالی و کپی رایتینگ عالی اهمیت بیشتری دارد. کلمات کلیدی به همان اندازه در صفحات محصول یا وبلاگ کار می‌کنند.
 2. اگر وبلاگی در وب سایت خود ندارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را دریافت کنید. این بهترین راه برای قرار دادن کلمات کلیدی زیادی در وب سایت شماست. یک وبلاگ را می‌توان به‌صورت هفتگی یا حتی روزانه با محتوای جدید سئو به روز کرد! موقعیت‌یابی کلی را در کمترین زمان بهتر می‌کند. با این حال، به یاد داشته باشید: فقط برای سئو محتوا ننویسید! ربات‌های گوگل آن را دوست ندارند و حتی می‌توانند وب سایت شمارا برای به‌اصطلاح پر کردن کلمات کلیدی مسدود کنند. کاربران نیز خوشحال نخواهند شد. اول به فکر کاربران باشید!
 3. کلمات کلیدی خود را به‌طور منظم بررسی کنید. متأسفانه، موقعیت‌یابی وب سایت شما یک کار یک‌باره نیست. شما باید هر از چند گاهی به بررسی موقعیت سایت خود در گوگل بپردازید و مطابق با آن عمل کنید. اگر می‌خواهید وب سایت شما رتبه بالاتری داشته باشد، برای یک تلاش طولانی‌مدت آماده شوید؛ اما شما می‌توانید ما را باور کنید – آب‌میوه قطعاً ارزش فشار دادن را دارد!

اگر شما هم از بررسی موقعیت سایت در گوگل نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...