انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

چکیده مقاله

کلمات کلیدی اولین قدم برای سئوی موفق هستند؛ و هنگامی که سئوی خود را ثابت کردید، آن زمانی است که دیدگاه‌های ارگانیک شما شروع به ورود می‌کنند. بازدیدهای بیشتر، مشتریان بالقوه بیشتر، تبدیل‌های بیشتر، سود بیشتر و … ما در این مقاله به انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو صحبت میکنیم و به […]

کلمات کلیدی اولین قدم برای سئوی موفق هستند؛ و هنگامی که سئوی خود را ثابت کردید، آن زمانی است که دیدگاه‌های ارگانیک شما شروع به ورود می‌کنند. بازدیدهای بیشتر، مشتریان بالقوه بیشتر، تبدیل‌های بیشتر، سود بیشتر و … ما در این مقاله به انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو صحبت میکنیم و به طور کلی شما را با کلمات کلیدی آشنا می کنیم.

انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

شما باید از کلمات کلیدی مختلفی برای سئو استفاده کنید تا در هر مرحله از قیف مخاطبان مختلف را هدف قرار دهید. به این ترتیب، می‌توانید به طیف وسیع تری از افراد دسترسی پیدا کنید و شانس خود را برای تضمین مشتری افزایش دهید.

در مقاله انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو خواهیم دید که چگونه چنین کلمات کلیدی می‌توانند به شما کمک کنند تا ترافیک جستجوی بیشتری داشته باشید و به طور موثرتری به مخاطبان هدف خود برسید.

به طور کلی می‌توان کلمات کلیدی را بر اساس شکل و کارکرد آن‌ها به سه گروه اصلی (انواع کلمات کلیدی) تقسیم کرد:

 • کلمات کلیدی را هدف قرار دهید (آن‌ها به شما کمک می‌کنند به یک هدف جستجوی خاص و پرس و جوهای جستجو پاسخ دهید)
 • کلمات کلیدی در سایت (آن‌ها آنچه را که در وب سایت شما یافت می‌شود توصیف می‌کنند)
 • کلمات کلیدی گوگل ادز (از آن‌ها هنگام ایجاد کمپین های تبلیغاتی گوگل استفاده می‌شود)

بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این گروه‌ها بیندازیم تا ببینیم اهمیت آن‌ها در تلاش‌های سئوی شما چیست.

استراتژی کلمات کلیدی: هدف قرار دادن کلمات کلیدی

استراتژی کلمات کلیدی: هدف قرار دادن کلمات کلیدی

این اولین و مهم‌ترین نوع کلمه کلیدی است. در تحقیق کلمات کلیدی، هدف قرار دادن کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بفهمید مشتریان چگونه به دنبال محصولات و خدمات شما هستند. آن‌ها همچنین اغلب با صنعت و پیشنهاد شما مرتبط هستند.

کلمات کلیدی بخش بازار

این‌ها کلمات کلیدی عمومی هستند که برای توصیف نوع محصول یا یک صنعت خاص استفاده می‌شوند. مخاطب هدف از چنین کلمات کلیدی اولیه برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا گسترش دانش استفاده می‌کند. آن‌ها به هیچ محصول یا خدمات خاصی اشاره نمی‌کنند بلکه به گروهی از محصولات اشاره می‌کنند. چند مثال: اسکی، چاپگر، لپ تاپ، اسباب بازی.

کلمات کلیدی تعریف کننده مشتری

در اینجا، یک قدم جلوتر می‌رویم. مشتریان محصولی را که به دنبال آن هستند با توجه به اینکه برای چه کسی است تعریف می‌کنند. هدف جستجو کمی واضح تر است. گاهی اوقات از این نوع کلمات کلیدی در تبلیغات جستجوی پولی (Google Ads) استفاده می‌شود. چند نمونه: اسکی برای زنان، چاپگر برای طراحان گرافیک، لپ تاپ های بازی، اسباب بازی های دخترانه.

کلمات کلیدی محصول

گاهی اوقات کلمه کلیدی محصول را می‌توان یک کلمه کلیدی مطابقت دقیق نامید زیرا به یک محصول بسیار خاص اشاره دارد. آن‌ها در تبلیغات گوگل بسیار محبوب هستند و اغلب در همه موتورهای جستجو استفاده می‌شوند. مشتریان از چنین کلمات کلیدی برای یافتن یک محصول خاص استفاده می‌کنند. مثال‌ها: Samsung Galaxy S21، Asus VivoBook، Ford Fusion، Nike AirMax.

کلمات کلیدی مارک دار

این‌ها در جستارهای جستجویی که شامل یک نام تجاری خاص هستند استفاده می‌شود. آن‌ها کلی تر هستند اما محدود به یک سازنده خاص هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند در صورت استفاده صحیح، ترافیک جستجوی زیادی را برای شما به ارمغان بیاورند. کلمات کلیدی مارک دار نیز در جستجوی پولی بسیار محبوب هستند. مثال‌ها: خودروهای فورد، کفش‌های ورزشی آدیداس، رایانه‌های اپل، ساعت‌های رولکس.

کلمات کلیدی رقیب

این‌ها کلمات کلیدی SEO هستند که توسط مشتریان برای یافتن رقبا و محصولات آن‌ها استفاده می‌شود. چرا به آن‌ها علاقه مند می‌شوید؟ زیرا آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که دریابید چگونه مخاطبان مشابه را جذب کنید و در عوض محصول خود را به آن‌ها پیشنهاد دهید. از این گذشته، اکثر افرادی که به دنبال کفش‌های ورزشی آدیداس هستند باید برای دیدن برخی از کفش‌های ورزشی نایک نیز آماده باشند، درست است؟

کلمات کلیدی جغرافیایی هدفمند

آن‌ها برای همه مشاغل محلی بسیار مهم هستند. اگر رستوران یا فروشگاهی را اداره می‌کنید، کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی به شما کمک می‌کند به مشتریانی که به دنبال خدمات شما در منطقه شما هستند دسترسی پیدا کنید. باز هم چند مثال: رستوران سوشی شیکاگو، خشکشویی لندن، کتاب فروشی سیدنی. حجم جستجوی چنین کلمات کلیدی ممکن است کمی کمتر باشد، اما آن‌ها معمولاً سرنخ های داغ را برای ثبت سفارش یا خرید هدایت می‌کنند.

انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

کلمات کلیدی در سایت

این کلمات کلیدی آنچه را می‌توان در وب سایت شما یافت را توصیف می‌کند. آن‌ها برای توصیف محصولات، خدمات یا حتی پست های وبلاگ شما استفاده می‌شوند. در اینجا باید به دو نوع کلیدواژه در سایت اشاره کنیم:

کلمات کلیدی اولیه

کلمات کلیدی LSI

بیایید در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

کلمات کلیدی اولیه

آن‌ها به طور کلی توصیف می‌کنند که وب سایت شما در مورد چیست. هر صفحه فرعی باید یک کلمه کلیدی اصلی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک آژانس بازاریابی دیجیتال را اداره می‌کنید، کلمات کلیدی اولیه می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سئو
 • SEM
 • بازاریابی دیجیتال
 • روابط عمومی
 • رسانه های اجتماعی
 • طراحی گرافیک

شما باید از هر کلمه کلیدی اصلی برای هر سرویسی که ارائه می‌کنید استفاده کنید.

کلمات کلیدی LSI

آن‌ها همچنین به عنوان کلمات کلیدی مرتبط شناخته می‌شوند و این یک اصطلاح بسیار دقیق است. مخفف LSI مخفف نمایه سازی معنایی پنهان است. کلمات کلیدی LSI با کلمات کلیدی اصلی شما مرتبط هستند. آن‌ها آنچه را که درباره آن صحبت می‌کنید توصیف می‌کنند و به ربات های موتورهای جستجو و مشتریان کمک می‌کنند تا ماهیت پیشنهاد شما را درک کنند.

بیایید از مثال آژانس بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنیم تا به شما نشان دهیم که کلمات کلیدی LSI در مورد چیست.

 • کلمه کلیدی اصلی: کلمات کلیدی SEO
  LSI: کلمات کلیدی مناسب، کلمات کلیدی هدفمند، عبارات جستجو، گوگل، موتور جستجو، رتبه بندی جستجو
 • کلمه کلیدی اصلی: کلمات کلیدی SEM
  LSI: تبلیغات گوگل، جستجوی پولی، PPC، کلمات کلیدی تجاری، تبلیغات جستجوی پولی
 • کلمه کلیدی اصلی: بازاریابی دیجیتال
  کلمات کلیدی LSI: پست وبلاگ، حجم جستجوی قابل توجه، تبلیغات آنلاین، کمپین
 • کلیدواژه اصلی: کلیدواژه های
  LSI رسانه های اجتماعی: ترافیک، مخاطبان هدف، پست ها، تبلیغات، فیس بوک، لینکدین، اینستاگرام

کلمات کلیدی تبلیغات گوگل

این کلمات کلیدی عمدتاً برای ایجاد و بهینه سازی کمپین های جستجوی پولی Google Ads استفاده می‌شوند. آن‌ها شامل چهار نوع کلمه کلیدی هستند:

 • کلمات کلیدی با تطابق گسترده
 • کلمات کلیدی مطابق با عبارت
 • کلمات کلیدی با تطابق دقیق
 • کلمات کلیدی منفی

دوباره بیایید نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

کلمات کلیدی با همخوانی گسترده

اصطلاح «تطابق گسترده» به هدف جستجو و عبارت‌های جستجو اشاره دارد. برای مثال، اگر لپ‌تاپ می‌فروشید و تصمیم به انتخاب کلمات کلیدی با منطبق دارید، Google تبلیغات شما را به افرادی که به دنبال عباراتی مانند رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ، رایانه‌های کوچک، رایانه‌های کوچک، خرید لپ‌تاپ و غیره هستند، نمایش می‌دهد. همه پرس و جوها را شامل شود، حتی اگر به صورت جمع باشند یا غلط املایی داشته باشند.

کلمات کلیدی مطابق با عبارت

در اینجا، عبارت دقیقی که قصد تبلیغ آن را دارید باید درج شود. باز هم از یک مثال استفاده می‌کنیم. کلمه کلیدی مطابق عبارت شما ” لپ تاپ ارزان ” است؛ بنابراین کلمات کلیدی تطبیق عبارت شامل:

 • چگونه یک لپ تاپ ارزان پیدا کنیم
 • لپ تاپ ارزان برای بازی
 • بهترین لپ تاپ ارزان

هدف جستجو می‌تواند کمی متفاوت باشد، اما عبارت شما بدون تغییر در آن ظاهر می‌شود.

انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

کلمات کلیدی دقیق

این دقیق ترین شکل کلمات کلیدی گوگل ادز است. با کلمات کلیدی با تطابق دقیق، تبلیغات شما فقط برای افرادی نمایش داده می‌شود که دقیقاً همان چیزی را در کادر جستجو تایپ می‌کنند؛ بنابراین اگر کلمه کلیدی دقیق شما « لپ‌تاپ ارزان » باشد، Google آگهی شما را فقط برای افرادی که به دنبال « لپ‌تاپ ارزان » و شاید « لپ‌تاپ ارزان » هستند، نمایش می‌دهد.

کلمات کلیدی منفی

این‌ها کلمات کلیدی هستند که می‌خواهید آن‌ها را از تبلیغات خود حذف کنید. آن‌ها زمانی استفاده می‌شوند که شما فقط به نوع خاصی از جستجو علاقه مند هستید. به عنوان مثال، اگر شما یک سرویس تمیز کردن پنجره ارائه می‌دهید اما فقط با مشتریان B2B (فروشگاه ها، مراکز خدمات، مدیران املاک و غیره) کار می‌کنید، می‌توانید از کلمات کلیدی منفی برای حذف کلماتی مانند “آپارتمان” و “خانه” استفاده کنید. به این ترتیب افرادی که به دنبال سرویسی برای تمیز کردن پنجره‌های خانه خود هستند روی تبلیغ شما کلیک نمی‌کنند و از این طریق در بودجه بازاریابی شما صرفه جویی می‌کنند.

کلمات کلیدی قیف فروش

آن‌ها اغلب به عنوان کلمات کلیدی خریدار نامیده می‌شوند. آن‌ها در مراحل مختلف سفر مشتری به مشتریان کمک می‌کنند. همه چیز با کلمات کلیدی به اصطلاح اطلاعاتی شروع می‌شود که مردم از آن‌ها برای گسترش دانش استفاده می‌کنند و با کلمات کلیدی تراکنشی که برای بستن سریع معامله استفاده می‌شوند پایان می‌یابد.

کلمات کلیدی اطلاعاتی

کلمات کلیدی اطلاعاتی بر روی مشکل تمرکز می‌کنند، نه محصول یا پیشنهاد شما. مشتریان شما از آن‌ها برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده می‌کنند. آن‌ها هنگام ایجاد محتوا (به عنوان مثال، پست های وبلاگ، پست های رسانه های اجتماعی، خبرنامه ها و غیره) بسیار مفید هستند. کلمات کلیدی اطلاعاتی به سوالاتی مانند “چیست” و “چگونه باید” پاسخ می‌دهند. چند مثال:

 • بهترین لپ تاپ گیمینگ چیست
 • نحوه انتخاب اسنوبرد
 • کدام گوشی هوشمند بهتر است

کلمات کلیدی ناوبری

این نوع کلمات کلیدی توسط مشتریانی استفاده می‌شود که از آنچه می خواهند یا نیاز دارند آگاهی بیشتری دارند. آن‌ها خاص تر هستند و به خدمات، محصول یا برند خاصی مربوط می‌شوند. مشتریان از آن‌ها برای مرور گزینه های مختلف و انتخاب بهترین آن‌ها استفاده می‌کنند.

مثال ها:

 • لپ تاپ های ایسوس
 • رستورآن‌ها در واشنگتن
 • بهترین چاپگر برای دفتر

کلمات کلیدی معاملاتی

آخرین نوع کلمه کلیدی توسط افرادی استفاده می‌شود که آماده بستن معامله هستند. آن‌ها قبلاً می‌دانند چه می خواهند، تصمیم خود را گرفته‌اند و اکنون می خواهند آن را اجرا کنند. برای مثال کلمات کلیدی تراکنش عبارت‌اند از:

 • لپ تاپ های گیمینگ ارزان ایسوس
 • کفش ورزشی نایک سایز 12
 • قیمت پرینتر لیزری برادر

انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

خلاصه: انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو

در مقاله انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو، 15 نوع از کلمات کلیدی را مورد بحث قرار داده‌ایم. هرکدام از آن‌ها نقش متفاوتی را ایفا می‌کنند، اما همه ارزشمند هستند. اگر می‌خواهید بازی SEO و SEM خود را ارتقا دهید، باید از همه این نوع کلمات کلیدی در کمپین های خود استفاده کنید. البته، شما از همه آن‌ها به یک‌باره استفاده نخواهید کرد. همان‌طور که اشاره کردیم، همه آن‌ها هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند. با این حال، شما باید از آن‌ها و نقش آن‌ها آگاه باشید. فقط از این طریق می‌توانید کمپین های SEM و SEO خود را به طور موثر مدیریت کنید.

در آخر، مایلیم اشاره کنیم که یک شکل دیگر برای تقسیم کلمات کلیدی به گروه های مختلف وجود دارد. گاهی اوقات کلمات کلیدی بر اساس طولشان دسته بندی می‌شوند.

طول های مختلف کلمات کلیدی

صنعت سئو معمولاً از سه شکل در اینجا استفاده می‌کند:

 • کلمات کلیدی دم کوتاه
 • کلمات کلیدی دم میانی
 • کلمات کلیدی دم بلند

بیایید آن‌ها را دقیق تر بررسی کنیم.

کلمات کلیدی دم کوتاه

این‌ها کلمات کلیدی عمومی هستند و اغلب فقط یک کلمه کلیدی اصلی را شامل می‌شوند. آن‌ها از یک یا دو کلمه ( چاپگر، لپ تاپ، ماشین های ارزان قیمت ) ساخته شده اند و دیگر هیچ. از کلمات کلیدی کوتاه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع خاص استفاده می‌شود.

کلمات کلیدی دم میانی

به عنوان مثال، این‌ها کلمات کلیدی تعیین‌کننده مشتری هستند. اسکی برای زنان، لپ تاپ برای گیمرها، دوچرخه برای مبتدیان نمونه‌های خوبی از کلمات کلیدی دم وسط هستند. آن‌ها را می‌توان در کمپین های جستجوی پولی در Google Ads استفاده کرد و همچنین در سراسر وب سایت شما توزیع کرد.

کلمات کلیدی دم دراز

آن‌ها در بین متخصصان سئو بسیار محبوب هستند زیرا سرنخ های داغ ایجاد می‌کنند و تبلیغ نسبتاً آسانی در موتورهای جستجو دارند. کلمات کلیدی دم بلند همیشه بسیار خاص هستند. آن‌ها توسط مشتریانی که آماده ثبت سفارش هستند استفاده می‌شوند. چند مثال: اسکی مقرون به صرفه برای زنان مبتدی، لپ تاپ ارزان برای بازی های آنلاین، چاپگر لیزری برای چاپ عکس با کیفیت بالا. با استفاده از این کلمات کلیدی، مشتریانی را هدف قرار خواهید داد که احتمال بسیار زیادی برای ثبت سفارش دارند!

اکنون همه انواع کلمات کلیدی را می‌شناسید که می‌توانید در کمپین های جستجوی سئو و پولی خود استفاده کنید. امیدواریم از دانش این مقاله برای بهبود تلاش های بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید. اگر به دنبال کمک برای انجام کمپین های سئو برای شرکت خود هستید – ما در خدمت شما هستیم!

اگر شما هم از انواع کلمات کلیدی و نقش آنها در سئو نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...