تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

چکیده مقاله

از دیدگاه گوگل، تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو به صورت رسمی هیچ ارتباطی با سئو ندارد، اما اگر بولد کردن یا زیبا سازی متن باعث بهبود تجربه کاربری شود، آیا باز هم بی تاثیر است ؟ تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو در حقیقت وبسایت اول […]

از دیدگاه گوگل، تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو به صورت رسمی هیچ ارتباطی با سئو ندارد، اما اگر بولد کردن یا زیبا سازی متن باعث بهبود تجربه کاربری شود، آیا باز هم بی تاثیر است ؟

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

در حقیقت وبسایت اول باش به این باور است که بولد کردن بخشی از متن ها در وب سایت یا کلمه کلیدی مهم هیچ تأثیری در سئو وبسایت ندارد لازم به ذکر است که این نظر فقط مختص به اول باش نیست و حرف همه متخصصان سئو است.

در واقع وقتی که شما یک محتوای ارزشمندی را نوشته اید و به صورت ساده و بدون تصویر در وبسایت خود منتشر می‌کنید این کار باعث می‌شود متن ارزشمند شما بی‌ارزش شود اما چرا؟

تحقیقات ثابت کرده است که تجربه کاربری در وبسایت ها باعث می‌شود متن شما بیشتر به چشم بیاید و کاربری که محتوای شما را می‌خواند بیشتر در وبسایت شما بماند و بولد کردن و زیبا سازی متن ها باعث می‌شود کاربر به آن ها توجه بیشتری کند و به مطالعه قسمت های مهم بپردازد شاید جواب سوال خود را در محتوای شما پیدا کرد.

ربات های گوگل هم وقتی ببیند یک کاربر در وبسایت شما باقی می‌ماند و محتوای شما را می‌خواند به صفحه شما بیشتر اهمیت می‌دهد، به این صورت شما با تجربه کاربری مفید توانسته‌اید بر سئو وبسایت خود تاثیر بگذارید.

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

در ادامه مقاله درستی و ناردستی های نحوه استفاده از متن های بولند یا رنگ بندی ها را بررسی می کنیم :

درست : رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با فضای کسب و کار شما مطابقت دارند

گاهی اوقات، کسب و کار شما به فضای سیاه و سفید سازمانی نیاز دارد. بیشتر کسب و کارهای امروزه رنگ‌بندی سایتاشان با کسب و کارشان متفاوت است. با این حال، بیشتر مشاغل فضای زیادی برای طراحی دارند تا فضایی منحصر به فرد برای خود برند ایجاد کنند.

نادرست : رنگ هایی را انتخاب کنید که به شکلی زشت با هم تداخل دارند

با این اوصاف، رنگ های شما باید توسط یک طراح انتخاب شوند به گونه ای که آن ها را تکمیل کنند. یک پس‌زمینه سبز لیمویی با متن صورتی روی آن به نظر می‌رسد که کودکی سایت شما را طراحی کرده است و مشتریانی را جذب نمی‌کند. در پایان، این چیزی است که همه چیز در مورد; بدون اینکه سایت خود را کودکانه و غیرقابل اعتماد جلوه دهید، خوشایند به نظر برسد.

درست : هر شیء قابل کلیک را به گونه ای قالب بندی کنید که قابل کلیک به نظر برسد

اشیایی که می‌توانید روی آن‌ها کلیک کنید – دکمه‌ها، تصاویر، پیوندهای متنی – باید شبیه به پیوند باشند. به همین دلیل است که استاندارد صنعتی یک متن زیر خط آبی رنگ در یک صفحه سیاه و سفید است. آبی به عنوان چیزی برای کلیک کردن مشخص می شود. شما نیازی به رعایت استاندارد ندارید، و در واقع احتمالاً نباید این کار را انجام دهید، اما باید مطمئن شوید که پیوندها و دکمه‌های شما به عنوان چیزی که کاربر می‌تواند روی آن کلیک کند برجسته باشد.

نادرست : پیوندهای متنی را به صورت یکسان با متن غیرقابل کلیک قالب بندی کنید

تبدیل پیوندهای خود به یک بازی پنهان و جستجو را Minesweepin g می نامند ، که به جستجوی مناطقی می شود که نشانگر به یک دست تبدیل می شود. این فقط برای کودکان سرگرم کننده است و برای کاربران بزرگسال ناامید کننده بدون هدف است. مگر اینکه شما یک سایت بازی برای کودکان طراحی کنید، باید پیوندهای خود را زیبا و قابل مشاهده کنید. علاوه بر این، همیشه این احتمال وجود دارد که پیوندهایی که شبیه متن شما هستند، به عنوان تلاشی برای پنهان کردن آنها مورد استفاده قرار گیرند، که می تواند جریمه جستجو را در پی داشته باشد.

رنگ فونت‌هایی را انتخاب کنید که از پس‌زمینه متمایز باشند

رنگ فونت‌هایی را انتخاب کنید که از پس‌زمینه متمایز باشند

درست : رنگ فونت‌هایی را انتخاب کنید که از پس‌زمینه متمایز باشند تا حداکثر خوانایی را داشته باشند

متن سیاه روی پس‌زمینه سفید کنتراست بالا، دید بالا و خوانایی آسان دارد. اگر بخواهید متن را به رنگی نزدیک به سفید – خاکستری یا زرد – تبدیل کنید، خواندن آن سخت‌تر می‌شود. بدون توجه به رنگ پس زمینه شما، همین امر صادق است. رنگ قلمی را انتخاب کنید که برجسته باشد و به راحتی مطالب شما خوانده شود.

نادرست : مخفی کردن متن با رنگ فونت های یکسان با رنگ های پس زمینه

یکی از روش‌های رایج در مورد هرزنامه‌های جستجو، پوشاندن متن به گونه‌ای بود که از کاربر پنهان می‌شد اما برای موتور جستجو قابل مشاهده بود. ایجاد رنگ فونت یکسان – یا بسیار نزدیک – به رنگ پس زمینه برای ایجاد جریمه جستجو کافی بود. اگر واقعاً نیاز دارید، راه‌های بهتری برای پنهان کردن متن وجود دارد، اما باید سعی کنید بدون نیاز به پنهان کردن متن، طرحی ایجاد کنید.

درست : تداعی رنگ را در فرهنگی که در آن کار می کنید در نظر بگیرید

فرهنگ های مختلف ارتباط های متفاوتی با رنگ های مختلف دارند. در ایالات متحده، سیاه رنگ عزا است. در ژاپن، آن رنگ معمولاً سفید است. قرمز رنگی برای اشتیاق، عشق یا خشم است. به جز در هند که رنگی برای غرور و خلاقیت است یا در چین که رنگی برای خشم و خطر است. وقتی رنگ های اصلی را برای برند خود انتخاب می کنید ، اگر در بازار خارجی تبلیغ می کنید، تداعی های فرهنگی آن رنگ ها را در نظر بگیرید.

نادرست : به طور کلی از رنگ اجتناب کنید

رنگ چیزی نیست که از آن ترسید. کمی رنگ وقتی در حد اعتدال استفاده می‌شود، چیزهای زیادی به سایت شما می‌افزاید. حتی اگر به سادگی رنگ آمیزی پس زمینه آبی یا زرد باشد، با پوشش سفید برای متن سیاه، این رنگ است که به صفحه شما زندگی می بخشد. سیاه و سفید ساده جای خود را دارد، اما فضایی از ریاضت است که ممکن است نخواهید آن را با کسب و کار خود منتقل کنید.

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

درست : اندازه قلم را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید تا به راحتی در رایانه های شخصی و دستگاه های تلفن همراه خوانده شود

اگر فونت شما کمتر از اندازه 10 یا 12 باشد، به سختی می توانید کاربران را بخوانند. آن‌ها نمی‌خواهند به مانیتور خود خم شوند یا فقط برای اینکه متن شما را بفهمند، به تلفن‌هایشان نگاه کنند. این احتمال وجود دارد که آنها فقط به عقب برگردند و اطلاعات مورد نیاز خود را در سایتی که می توانند بخوانند پیدا کنند. اگر اندازه فونت کوچکی دارید، آن را چند نقطه در سراسر صفحه افزایش دهید و ببینید کاربران چگونه واکنش نشان می دهند. ممکن است تعجب کنید.

نادرست : اندازه فونت را برای استفاده خیلی کوچک یا خیلی بزرگ انتخاب کنید

زیاده روی نکنید! اندازه قلم خیلی کوچک خواندن را غیرممکن می کند، اما اندازه فونت خیلی بزرگ نیز مضر است. فونت های بزرگ باید به عنوان و عنوان محدود شود یا در تصاویر و اینفوگرافیک ها استفاده شود. از استفاده از فونت بزرگ – اندازه 20 یا بیشتر – در متن معمولی خودداری کنید. خواندن بیشتر از یک پاراگراف بدون پیمایش سخت می شود و کاربران اگر قبلاً درگیر نشده باشند، اسکرول را دوست ندارند.

درست : از CSS برای اعمال رنگ ها و فرمت ها روی متن استفاده کنید تا آن را برجسته کنید

اگر می خواهید به متن خود رنگ و قالب بندی اضافه کنید، از ویژگی های CSS استفاده کنید. برای مثال، افزودن رنگی که برای هر تگ H1 که استفاده می کنید، به اندازه کافی آسان است. شما می توانید سرفصل های مختلف، سبک های مختلف و فرمت های مختلف را برای انواع متن به راحتی با CSS ایجاد کنید. همچنین خواندن آن پاک‌تر و آسان‌تر است – و بعداً تغییر می‌کند – نسبت به افزودن کدها به HTML در صفحه‌تان.

نادرست : متن خود را شبیه یک چادر سیرک با دوجین رنگ و اندازه کنید

در روزگار Geocities و اینترنت 1995، مشاهده صفحاتی با پس‌زمینه‌های رنگی روشن، گرافیک‌های پر زرق و برق و قالب‌بندی متن با هر سوم کلمه‌ای که با اندازه بزرگ‌تر، رنگ و مورب، پررنگ و خط‌دار تأکید می‌شد، به اندازه کافی رایج بود. در اینترنت مدرن، این امر باعث می شود سایت شما هرزنامه به نظر برسد . هیچ کس دیگر از آن تکنیک ها استفاده نمی کند. سعی نکنید چنین قالب بندی های عجیب و غریبی را امتحان کنید.

درست : از تگ های <h1> و <strong> برای قابلیت استفاده و سئو استفاده کنید

وقتی می خواهید عنوان یا زیرنویسی در محتوای خود ایجاد کنید ، دو گزینه دارید. می توانید ویژگی هایی را به متن اضافه کنید تا اندازه فونت را افزایش دهید، آن را پررنگ کنید و رنگ اضافه کنید. یا می توانید از تگ H1 برای تبدیل آن به عنوان یک عنوان استفاده کنید. نحوه قالب بندی عنوان را دوست ندارید؟ آن را با CSS تغییر دهید. فایده در اینجا در واقع سئو است. گوگل تگ های عنوان را در جایی که رنگ و اندازه فونت را نادیده می گیرد تجزیه می کند.

نادرست : از ویژگی های اندازه خالص و رنگ برای ایجاد عنوان و عنوان فرعی استفاده کنید

دقیقا به دلیل بالا؛ گوگل در همه موارد به جز شدیدترین موارد، رنگ و اندازه فونت را نادیده می گیرد. اما در واقع H1 و سایر برچسب‌های قالب‌بندی را تجزیه می‌کند تا بر خوانایی تأکید کند.

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

تاثیر بولد کردن متن یا تغییر رنگ متن در سئو

درست : خانواده‌های فونت استاندارد را انتخاب کنید

خانواده فونت‌ها گروه‌بندی فونت‌هایی با ویژگی‌های مشابه است، به طوری که اگر کاربر یکی از آن‌ها را نداشته باشد، مرورگر بداند که کدام فونت را انتخاب کند. استفاده از یک خانواده فونت استاندارد – serif، sans serif یا آنچه شما دارید – تضمین می کند که صفحه شما کم و بیش آنطور که می خواهید به نظر می رسد.

نادرست : فونت هایی را انتخاب کنید که بعید است کاربران شما نصب کرده باشند

اگر یک فونت سفارشی انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که فونتی است که کاربران دارند. یعنی مطمئن شوید که با سیستم عامل های رایج بسته بندی شده است. اگر کاربر آن را نداشته باشد، مرورگر به طور پیش فرض یک فونت اصلی را انتخاب می کند که می تواند سایت شما را بسیار متفاوت به نظر برساند.

 

اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

  • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
  • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...