اصول سئو در وب سایت

چکیده مقاله

سایتی که برای موتورهای جستجو بهینه نشده است مانند دفترچه یادداشت شخصی شما در اینترنت است. که فقط خودتان می‌توانید آن را بخوانید و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کسی آن را بخواند. برای یافتن محتوای سایت خود و به دست آوردن نتایج خوب در موتورهای جستجو باید بدانید که اصول سئو در وب سایت […]

سایتی که برای موتورهای جستجو بهینه نشده است مانند دفترچه یادداشت شخصی شما در اینترنت است. که فقط خودتان می‌توانید آن را بخوانید و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کسی آن را بخواند. برای یافتن محتوای سایت خود و به دست آوردن نتایج خوب در موتورهای جستجو باید بدانید که اصول سئو در وب سایت چیست؟ استفاده از اصول سئو در وب سایت می‌تواند موقعیت شما را در نتایج جستجو افزایش دهد و در عین حال باعث افزایش فروش بیشتر کاربر شود.

اصول سئو در وب سایت

فرآیند سئو چیست ؟

سئو و بهینه سازی وب سایت فرآیندی به موقع و مستمر است. فرآیند سئو با تجزیه و تحلیل و بررسی کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل رقبا آغاز می‌شود. در این فرآیند با استفاده از تکنیک‌های کد نویسی، محتوای سئو محور، ایجاد بک لینک در سایت های معتبر و … ترافیک و بازدید سایت افزایش می‌یابد. تمامی سایت های طراحی شده توسط “وب 24” سفارشی برای گوگل هستند و نکات بسیار مهم طراحی سایت که بر سئو سایت تأثیر می‌گذارد رعایت می‌شود.

سئو به فرآیند بهینه سازی سایت گفته می‌شود تا بتواند در نتایج موتورهای جستجوی ارگانیک (از جمله گوگل) رتبه بندی کند. سایتی که موفقیت در سئو دارد هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو محبوب است. سئو مجموعه‌ای از عوامل فنی است که بر روی سایت و ساختار سایت ( سئوی درون صفحه ) و لینک‌هایی به سایت و بازاریابی سایت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ( سئو خارج از صفحه ) انجام می‌شود.

سئو چیست

بهینه سازی موتورهای جستجو که به آن سئو می‌گویند. در واقع به معنای تمام فرآیندهایی است که باعث می‌شود سایت شما نتایج بهتری در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند. عوامل مؤثر بر وضعیت سایت شما را می‌توان به دو دسته عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم کرد. سئو بیشتر به عوامل داخلی متکی است و با بهبود ساختار وب سایت و همچنین فرمت آن، سعی در بهبود وضعیت سایت شما در گوگل دارد.

توجه به این نکته ضروری است که عوامل اصلی سئوی داخلی عبارت‌اند از: نحوه طراحی سایت (شامل کد نویسی، سرعت بارگذاری، ساختار صفحه، طراحی قالب، نحوه قرار دادن محتوا در صفحه و …) و محتوای سایت؛ بنابراین هیچ کارشناس سئو سایت تنها نمی‌تواند وضعیت سایت شما را بهبود بخشد و علاوه بر داشتن یک سایت مناسب و بهینه برای گوگل، شما باید محتوای مرتبط را در سایت خود تولید کنید (مطابق با استانداردهای گوگل).

به طور خلاصه سئو به معنای از بین بردن مشکلات کد نویسی و فرمت سایت شما و تعریف پارامترهای مناسب برای ارتقای رتبه سایت در گوگل و به دست آوردن کلمات کلیدی مناسب در کسب و کار شما (کلماتی که مخاطبان شما جستجو می کنند)، تولید محتوای مناسب و بهبود تجربه کاربری در سایت شما که در نهایت منجر به امتیاز بیشتر در صفحات سایت گوگل می‌شود.

پس سئو فرآیندی است که به هر اتفاقی در سایت مربوط می‌شود و باعث می‌شود سایت شما نتیجه بهتری در گوگل بگیرد، این امر تأثیر مستقیمی در افزایش بازدید و درآمد سایت خواهد داشت. که در نهایت منجر به امتیاز بیشتر در صفحات سایت گوگل می‌شود.

چرا سئو مهم است ؟

اگرچه گوگل به طور مداوم الگوریتم های خود را به روز می‌کند و الگوریتم های آن به طور مداوم در حال ارتقا و اصلاح هستند. اصول سئو در وب سایت قوانین و مقررات نسبتاً پایداری هستند که رتبه سایت شما را افزایش می‌دهند. متخصصان سئو ضمن به کارگیری اصول سئو، به طور مستمر تغییرات گوگل را بررسی می کنند و سعی می کنند از نتایج آن برای بهترین بهره برداری از یافته‌های خود برای دستیابی به رتبه‌های برتر استفاده کنند. یافتن اصول واقعی سئو و پرهیز از شایعات و افسانه‌های سئو می‌تواند در رسیدن به رتبه‌های برتر کسب و کار تأثیر داشته باشد.

اصول سئو در وب سایت

تکنیک ها و ابزارها در اصول سئو چیست ؟

افراد از تکنیک‌های سئو در سه دسته کلی استفاده می کنند که هرکدام مدعی استفاده از اصول سئو هستند. در اینجا هر سه گروه وجود دارد:

کلاه سفید

این افراد به طور کامل از سئو استفاده می کنند و از قوانین گوگل پیروی می کنند و سعی می کنند رتبه سایت را به طور طبیعی ارتقا دهند و جایگاه خوبی در موتورهای جستجو به دست آورند. اجرای کامل این اصول زمان بر است، اما نتایج طولانی تر خواهد بود و گوگل به راحتی سایت شما را در سایت های دیگر قرار نمی‌دهد. سئو کلاه سفید یک فرآیند مستمر است و شما باید یک برنامه تأیید شده و بازنشسته برای حفظ موقعیت خود داشته باشید. این تکنیک اخلاقی ترین شیوه کار است که برای «اخلاق اخلاقی» نیز مرسوم است.

کلاه سیاه

این تکنیک سئو که در اسرع وقت به نتیجه می‌رسد، سوال اصول سئو در وب سایت را مطرح می‌کند و تمام تلاش خود را برای دور زدن قوانین به کار می‌گیرد. به محض شناسایی تکنیک‌های کلاه سیاه، گوگل سایت ها را جریمه می‌کند و حتی ممکن است با جریمه سایت شما روبرو شود که تمام تلاش شما را هدر می‌دهد. مدیران سایت باید در انتخاب کارشناسان سئو خود دقت زیادی به خرج دهند تا با تکنیک‌های کلاه سیاه و عواقب منفی آن درگیر شوند.

کلاه خاکستری

این افراد در حالی که گوگل متوجه نقض اصول سئو نمی‌شود، سعی در ایجاد ردنک دارند. هرچند این روش ریسک کمتری نسبت به کلاه سیاه دارد، اما اگر باز شود ممکن است آسیب زیادی به سایت وارد شود. تکنیک‌های سئو در صورتی که به درستی اعمال شوند منجر به رتبه بهتر سایت و افزایش بازدید سایت می‌شود. سایت هایی که از این قوانین پیروی می کنند به خوبی در گوگل قرار می گیرند و ترافیک سایت به مرور زمان و به طور منطقی افزایش می‌یابد.

اصول سئو در وب سایت

انواع مختلف سئو و هرکدام چقدر اصول سئو را رعایت می کنند ؟

به طور کلی کارهای انجام شده در سایت برای بهینه سازی آن به دو دسته کلی سئو داخلی سئو و سئو خارجی سئو خارج از صفحه تقسیم می‌شود که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

1- سئو داخلی را تعریف کنید

سئوی درون صفحه به مجموعه عواملی گفته می‌شود که در داخل سایت و ساختار محتوای آن رخ می‌دهد، از جمله:

 • اشکالات کد سایت را بررسی کنید و کدهای سئوی مورد نیاز را اضافه کنید
 • افزودن اسکین به طرح مورد نیاز با توجه به نوع سایت به کد آن
 • اصطلاح “ساختار کلی” شامل منو و دسته بندی های آن می‌شود
 • ویرایش تصاویر سایت برای سئو و کاهش حجم آن‌ها برای افزایش سرعت سایت
 • ساختار URL صفحات سایت را اصلاح کنید
 • عنوان و توضیحات صفحات و محتوای سایت را تغییر دهید
 • مشکلات سرعت سایت را تعمیر کنید و آن را برای سریع‌ترین سرعت ممکن بهینه کنید
 • بررسی و رفع ایرادات قالب سایت و مشکلات ریسپانسیو بودن آن در گوشی های موبایل
 • صفحات و برچسب‌های گروه‌بندی مقالات را بر اساس کلمات کلیدی هدفمند تغییر دهید
 • برای ایجاد محتوای متناسب با مشتریان و کاربران هدف سایت، کلمات کلیدی را بررسی و پیشنهاد کنید
 • تولید محتوای جدید و ویرایش محتوای فعلی سایت بر اساس کلمات کلیدی پیشنهادی و استانداردسازی آن‌ها
 • لینک سازی داخلی بین صفحات و محتوای سایت و قرار دادن لینک به صفحات مهم در بخش‌های اصلی سایت

سئو یا در صفحه سئو قوانینی هستند که در داخل سایت برای کاربرپسند تر کردن آن در موتورهای جستجو استفاده می‌کنید. محتوا و موضوعات فنی مهم‌ترین بخش سئو داخلی هستند. کلید موفقیت تمامی فرآیندهای سئو داخلی است و نقش کلیدی در بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد.

2- تعریف سئو خارجی

برای سایت‌ها، سئوی خارجی خارج از صفحه نیز برای شامل فعالیت‌هایی مانند بازاریابی و معرفی یک سایت شبکه اجتماعی در اینترنت استفاده می‌شود، از جمله:

 • ساخت بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط به صورت مستمر
 • انتشار مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار جهت راهنمایی کاربر و جذب مخاطب
 • خبرنامه بفرستید و از بازاریابی ایمیلی برای جذب کاربران جدید استفاده کنید

سئو خارجی یا OFF Page SEO شامل روش‌هایی است که در خارج از سایت برای کمک به بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو پس از اعمال قوانین سئو داخلی استفاده می‌شود. سئوی خارجی فاکتورهای متعددی را دنبال می‌کند که رعایت آن‌ها می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت سایت داشته باشد. طبیعتاً یک عنصر بسیار تأثیرگذار در دنیای بیرونی است و ما باید تلاش کنیم تا قوانین ثابت سئو را به طبیعی‌ترین راه برای اطمینان از موفقیت اعمال کنیم. ایجاد صفحه در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ نویسی، ثبت سایت در موتورهای جستجو، اشتراک گذاری تصاویر مناسب و استفاده از ویدئو می‌تواند به موفقیت سئو خارجی سایت کمک کند.

انواع مختلف سئو

تقسیم بندی سئو از نظر نوع فعالیت و روش

یکی از عواملی که بر نتیجه پروژه‌ها تأثیر مستقیم دارد، نوع فعالیت و روش کار است. سئو سایت به سه روش انجام می‌شود:

1- سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یکی از انواع سئو است که با استفاده از تکنیک‌های غیر رسمی و غیرقانونی رتبه سایت را در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌بخشد. سئو کلاه سیاه از قوانین گوگل و سایر موتورهای جستجو پیروی نمی‌کند و به نوعی موتور جستجو را فریب می‌دهد. این روش معمولاً توسط افراد بی‌تجربه و جویندگان کار تازه کار استفاده می‌شود. به این ترتیب می‌توان به سرعت نتایج خوبی به دست آورد اما هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد و ممکن است گوگل هر بار تقلب را تشخیص دهد و سایت را جریمه کند.

2- سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یکی از انواع سایت های سئو است که با استفاده از تکنیک ها و استانداردهای مجاز گوگل، رتبه سایت را در نتایج جستجو بهبود می‌بخشد. نتیجه به موقع سفید می‌شود، اما مهم است که نتایج به دست آمده از طریق کلاه سفید پایدار و ماندگار باشد. کارشناسان بخش 24 وب سئو به طور کامل از تکنیک‌های کلاه سفید استفاده می کنند زیرا به دنبال دستیابی به نتایج خوب و ماندگار برای مشتریان خود هستند. نتایج به دست آمده توسط کلاه سیاه به زودی یا به زودی توسط گوگل شناسایی می‌شود و سایت متخلف به شدت جریمه می‌شود.

3- سئو کلاه خاکستری

کلاه خاکستری راهی است بین دو روش کلاه سیاه و کلاه سفید. تکنیک‌های سئو خاکستری با کلاه سیاه مطابقت دارند، با این تفاوت که برای موتورهای جستجو قابل تشخیص نیستند. این تکنیک ها تأثیر خوبی در رتبه سایت خواهند داشت و بدون اینکه گوگل و سایر موتورهای جستجو سایت را جریمه کنند باعث افزایش رتبه می‌شود. هدف از استفاده از روش سئو رسیدن به نتایج برتر موتورهای جستجو در مدت زمان کوتاه است. اگر اصول سئو در وب سایت به درستی رعایت شود، در کوتاه مدت و با صرفه جویی در هزینه، سایت می‌تواند به رتبه برتر در نتایج جستجو دست یابد.

7 قانون اساسی در مورد اصول سئو

در اینجا هفت دیدگاه اساسی در مورد سئو وجود دارد که همه کسانی که به فکر کار در اینترنت هستند باید از آن‌ها آگاه باشند:

یافتن پیوندها و صفحات جدید وظیفه

وقتی موتور جستجوی گوگل توسط ربات های خود را برای سایت خود بررسی کنید و محتوای جدید را شناسایی کنید، خزیدن است. این اصل همیشه ثابت است و متخصص سئو باید تمام تلاش خود را بکند تا خزنده ها به راحتی صفحات جدید را شناسایی و ثبت کنند. کوکی های گوگل مسیری را دنبال می کنند و نقشه سایت در ردیابی مسیر حرکت بنرها بسیار مؤثر است.

صفحات ایندکس شده باید شامل عوامل مؤثر بر الگوریتم رتبه بندی گوگل باشد

زمانی که روبات های گوگل صفحات سایت جدیدی را شناسایی کردند، آن صفحه در موتورهای جستجوی گوگل ایندکس می‌شود و می‌توان انتظار داشت که از آن لحظه به بعد، صفحه برای نتایج موتورهای جستجو قابل مشاهده باشد.

بهتر است بخش‌های مهمی از ایندکس باشند تا کاربران بتوانند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

به دست آوردن لینک های معتبر همیشه مفید است

ایجاد لینک همیشه در سئو مهم است، اگرچه لینک ها و لینک های داخلی سایت مهم و تاثیرگذار هستند. اما لینک بیلدینگ همیشه به موفقیت استراتژی های سئو کمک می‌کند. نوشتن پست مهمان در وب سایت های معتبر و تولید محتوایی که کاربران را به نوشتن پاسخ ترغیب می‌کند، موفقیت سایت شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. هرچه لینک های معتبر بیشتری از وب سایت های دیگر دریافت کنید، اعتبار وب سایت شما نزد گوگل بیشتر می‌شود و صفحات شما جایگاه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت.

به دست آوردن لینک های معتبر همیشه مفید است

الگوریتم های گوگل در حال تغییر هستند

اصل تغییر الگوریتم های گوگل یکی از اصول اساسی سئو است که به پویایی آن کمک می‌کند. گوگل هوشمند است و امروزه الگوریتم های مختلفی را برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب طراحی و اجرا می‌کند. این محیط پویا و در حال تحول باعث می‌شود مدیران سایت با موفقیت بیشتر درگیر شوند در حالی که تعامل با این محیط جذاب تر است.

برند سازی در سئو بسیار تاثیرگذار است.

اگر می‌خواهید جایگاه مناسبی را در نتایج جستجو پیدا کنید، باید مراقب برند سازی باشید و با تمرکز بر برند خود توجه موتورهای جستجو را به خود جلب کنید. گوگل از الگوریتم هایی برای شناسایی برندهایی استفاده کرده است که می‌توانند به برندینگ در بهبود رتبه سایت و بهبود ترافیک سایت شما کمک کنند.

تحقیق کلمات کلیدی را نادیده نگیرید

شما باید بتوانید کلمات کلیدی را که کاربران وب سایت شما جستجو می کنند شناسایی کنید و مشخص کنید که کدام یک از محبوب‌ترین کلمات جستجوی شما در تجارت شما هستند. به این ترتیب شما قادر خواهید بود خود را در بهترین موقعیت ممکن در مقابل چشمان کاربران قرار دهید. تحقیق کلمات کلیدی به شناسایی بهتر مخاطبان و ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک می‌کند.

توضیحات متا را انتخاب کنید

توضیحات متا باید از اهمیت استفاده از کلمات کلیدی در متا کالبد شکافی آگاه باشد. اما استفاده بیش از حد ممکن است به نتایج جستجو آسیب برساند. توضیح ساده و راحت به کاربر کمک می‌کند تا با محتوای صفحه بدون مواجهه با محتوای گوگل در محتوا و آنچه پس از باز کردن صفحه با آن مواجه می‌شود آشنا شود.

پایان

اگر شما هم در مورد اصول سئو در وب سایت نیاز دارند نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب