بهینه سازی هدف جستجو

چکیده مقاله

هر روز میلیاردها نفر از موتورهای جستجو برای یافتن محصولات و خدمات استفاده می‌کنند یا به سادگی پاسخ سوالات خود را پیدا می‌کنند. با یک استراتژی خوب فکر شده سئو، می‌توانید سرنخ‌های بیشتری به دست آورید و محصولات بیشتری بفروشید. با این حال، برای رسیدن به آن، باید برخی از کادرها را علامت بزنید. یکی […]

هر روز میلیاردها نفر از موتورهای جستجو برای یافتن محصولات و خدمات استفاده می‌کنند یا به سادگی پاسخ سوالات خود را پیدا می‌کنند. با یک استراتژی خوب فکر شده سئو، می‌توانید سرنخ‌های بیشتری به دست آورید و محصولات بیشتری بفروشید. با این حال، برای رسیدن به آن، باید برخی از کادرها را علامت بزنید. یکی از مهم‌ترین آن‌ها با عنوان ” قصد جستجو ” است. چرا دقیقاً هدف جستجو مهم است؟ برای بهینه سازی هدف جستجو چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ این چیزی است که ما امروز در مورد آن بحث خواهیم کرد.

قبل از اینکه به بهینه سازی هدف جستجو برویم، بسیار مهم است که بدانیم اهداف جستجو واقعاً چیست و چگونه نیازها و انتظارات مشتریان شما را منعکس می‌کنند.

بهینه سازی هدف جستجو

هدف جستجو چیست ؟

به طور خلاصه، به همین دلیل است که مردم چیزی را آنلاین جستجو می‌کنند. همه چیز در مورد این است که آن‌ها می‌خواهند به چه چیزی برسند و چه اطلاعاتی می‌خواهند به دست آورند. سه هدف اصلی جستجو وجود دارد. ما در یک دقیقه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

وقتی صحبت از بهینه‌سازی وب سایت شما برای اهداف جستجوی متنوع می‌شود، همه چیز در مورد تجزیه و تحلیل داده‌هایی است که از Google می‌آید. درک رفتار افراد به شما کمک می‌کند در گوگل پیشرفت کنید و مشتریان بالقوه بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید. به‌طورکلی، مردم از گوگل برای مقابله با یک مشکل خاص یا به دست آوردن چیزی ارزشمند برای آن‌ها استفاده می‌کنند.

تقریباً تمام پرس و جوها را می‌توان به این دو دسته تقسیم کرد؛ و شما باید از آن آگاه باشید. در طرف دیگر، گوگل با هدف خاص خود وجود دارد. می‌خواهد مرتبط‌ترین نتایج را به کاربران ارائه دهد. این همان چیزی است که گوگل را به رتبه اول در بازار موتورهای جستجو تبدیل کرده است؛ و کارشناسان گوگل اطلاعات زیادی را در مورد کاربران و جستجوهای آن‌ها تجزیه و تحلیل می‌کنند تا انتظارات آن‌ها را درک کنند و آن‌ها را تا حد ممکن برآورده کنند.

سه نوع از هدف سرچ کاربران

رایج‌ترین روش تقسیم اهداف جستجو بر اساس سه دسته اصلی است:

قصد اطلاعاتی

پرس و جوهای اطلاعاتی برای یافتن محتوای اطلاعاتی درخواست می‌شود – این واضح است. کاربرانی که قصد جستجوی اطلاعاتی دارند می‌خواهند درباره موضوع خاص بیشتر بدانند. به‌عنوان مثال، وقتی کاربر در گوگل تایپ می‌کند «چگونه خانه بخریم»، این یک پرس و جو اطلاعاتی معمولی است. آن‌ها علاقه‌مند به خرید خانه هستند، احتمالاً برای اولین بار، و می‌خواهند در مورد این روند بیشتر بدانند. اگر طرف مقابل هستید، مثلاً فروش خانه‌ها، می‌توانید چندین پست وبلاگ ایجاد کنید تا به مخاطبان هدف خود در مورد چگونگی ظاهر این فرآیند و عناصر مهمی که باید در نظر گرفته شوند، آگاه کنید. در پایان هر پست می‌توانید خدمات مشاور املاک خود را توصیه کنید تا افراد علاقه‌مند به خرید خانه بدانند که می‌توانند از شما کمک بخواهند.

کلمات کلیدی اطلاعاتی معمولی عبارت‌اند از: «چگونه»، «چرا»، «چه چیزی است»، «چه باید کرد» و غیره.

هدف سرچ کاربر چیست

هدف ناوبری

افرادی که قصد جستجوی ناوبری دارند معمولاً از قبل راه حل خاصی در ذهن دارند. آن‌ها می‌خواهند چیزهای بیشتری کشف کنند تا مطمئن شوند که تصمیمشان خوب است. در اینجا، کلمات کلیدی ناوبری بسیار مهم هستند. به‌عنوان مثال، کاربر می‌تواند “دوچرخه‌های KTM” را تایپ کند. آن‌ها قبلاً این برند را می‌شناسند و به احتمال زیاد علاقه زیادی به خرید یک دوچرخه KTM دارند. آن‌ها هنوز آماده خرید نیستند، اما نزدیک هستند. در این مرحله چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ اطلاعاتی در مورد اینکه چرا KTM یک تولیدکننده خوب است، چرا مشتریان برای محصولات خود ارزش قائل هستند و چگونه دوچرخه KTM عالی را انتخاب کنید، ارائه دهید. به‌این‌ترتیب مشتریان بالقوه را به‌آرامی به سمت دسته سوم سوق خواهید داد.

قصد معامله

هدف جستجوی تراکنش پیشرفته‌ترین هدف در قیف فروش است. افرادی که از پرس و جوهای تراکنش استفاده می‌کنند آماده خرید هستند. آن‌ها ممکن است به آخرین اطلاعات نیاز داشته باشند، اما به‌طورکلی، تصمیم گرفته می‌شود؛ بنابراین، هنگامی‌که مشتریان با هدف ناوبری در جستارهای Google مانند «دوچرخه‌های KTM» تایپ می‌کنند، مشتریان با قصد تراکنش می‌نویسند، به‌عنوان مثال، «KTM SCARP MT EXONIC» – برای مرور پیشنهادات موجود. کلمات کلیدی معاملاتی مانند “ارزان”، “پیشنهاد”، “فروش”، “خرید” در اینجا مفید هستند. در پایان قصد معامله، تقریباً همیشه یک معامله وجود دارد. این به شما بستگی دارد که آیا با فروشگاه آنلاین شما خواهد بود یا خیر. در این مرحله چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ ساده‌ترین پاسخ ارائه یک پیشنهاد عالی برای مشتریان با هدف جستجوی تراکنش است. مطمئن شوید که قیمت‌های شما جذاب هستند و فهرست‌های شما در رایج‌ترین مکان‌ها (وب‌سایت، خرید گوگل، آمازون) در دسترس هستند.

وقتی این سه نوع هدف جستجو را می‌شناسید، می‌توانید محتوای وب‌سایت و نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی خود را طوری تنظیم کنید که افراد با اهداف جستجوی مختلف را در خود جای دهد. در موقعیت عالی، مطالبی (پست‌های وبلاگ، مقالات، فهرست محصولات، خبرنامه‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و غیره) خواهید داشت که در همه این سه دسته قرار می‌گیرند. تولید محتوا یکی از بهترین راه‌های دستیابی به مشتریان بالقوه است.

چرا بهینه سازی هدف جستجو برای موفقیت سئو مهم است ؟

به طور خلاصه – زیرا گوگل بر تجربه کاربر تمرکز دارد. چه مفهومی داره؟ در روزهای قدیم، موتورهای جستجو عمدتاً به کلمات کلیدی علاقه داشتند. به همین دلیل است که تکنیک‌هایی مانند پر کردن کلمات کلیدی در گذشته بسیار محبوب بودند. البته، این بدان معنا نیست که شما باید ابزار تحقیق کلمات کلیدی خود را دور بریزید! اما شما باید هوشمندتر از قرار دادن کلمات کلیدی در وب سایت خود باشید. گوگل در حال حاضر متفاوت کار می‌کند. این موتور جستجو سعی می‌کند هدف جستجو را تعیین کند و نتایجی را ارائه دهد که آن نوع هدف جستجو را برآورده کند. ربات‌های گوگل سعی می‌کنند نه ‌تنها بفهمند که مردم به دنبال چه چیزی هستند، بلکه چرا را نیز درک کنند.

درنتیجه، صفحات با رتبه برتر با حجم جستجوی بالا، آن‌هایی هستند که هدف جستجو را درک می‌کنند و به آن پاسخ می‌دهند. به همین دلیل است که در هر سه دسته، به شما نشان دادیم که چگونه می‌توانید به یک جستجوی خاص با وب سایت و محتوای آن پاسخ دهید؛ بنابراین، اگرچه آنچه در اینجا درباره آن صحبت می‌کنیم بیشتر در مورد نتایج جستجوی گوگل است، اما بخش معتبری از سئوی درون صفحه شما است. درک این موضوع و پیاده‌سازی این دستورالعمل‌ها در وب‌سایت شما می‌تواند باعث رضایت بیشتر کاربران شود.

بهینه سازی هدف جستجو

گوگل هدف جستجو را برآورده می‌کند

شاید متوجه شده باشید که افراد مختلف، حتی با تایپ پرس و جوهای مشابه، می‌توانند نتایج متفاوتی دریافت کنند. خوب، به این دلیل است که گوگل سعی می‌کند نتایج شخصی سازی شده ای را که با انتظارات آن‌ها مطابقت دارد به کاربران ارائه دهد. پرس و جوهای جستجو بسیار متفاوت هستند و گوگل به طور مداوم از لیست کاملی از الگوریتم‌ها استفاده می‌کند که تجزیه و تحلیل می‌کند که مردم به دنبال چه چیزی و چرا هستند. بر اساس این دانش، گوگل نتایج نمایش داده‌شده در SERP را بهبود می‌بخشد. سه عامل اساسی وجود دارد که بر آنچه هر کاربر در گوگل می‌بیند تأثیر می‌گذارد:

 • مکان: اگر شخصی در لندن به دنبال یک رستوران تایلندی باشد، به احتمال زیاد نتایج سیدنی را نخواهد دید؛ و این کاملاً منطقی است! Google از داده‌های موقعیت مکانی شما برای ارزیابی دقیق‌ترین نتایج در موقعیت خاص شما استفاده می‌کند.
 • سابقه جستجو: بله، Google آنچه را که در گذشته به دنبال آن بودید (و همچنین پیوندهای کلیک شده) را تجزیه و تحلیل می‌کند و نتایج را مطابق با نیازهای شما تنظیم می‌کند.
 • الگوریتم‌های جستجو: گوگل از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کند که تعیین می‌کند کاربران چه چیزی را در SERP ببینند. بعلاوه، این الگوریتم‌ها اغلب تغییر می‌کنند، بنابراین اگر در حال حاضر وب‌سایت شما برای یک جستجوی خاص در رتبه‌بندی گوگل قرار دارد، به این معنی نیست که برای همیشه در آنجا باقی خواهد ماند.

یک پرس و جو، مقاصد مختلف

در اینجا یک سناریوی جالب برای بررسی وجود دارد. فرض کنید در گوگل عبارت “On-page SEO” را تایپ کرده‌اید. به‌طورکلی، این یک هدف اطلاعاتی است؛ اما وقتی می‌خواهید یک وب سایت خاص را مشاهده کنید و در واقع قصد تجاری دارید چه اتفاقی می‌افتد؟ در چنین شرایطی می‌توانید چندین مرحله را انجام دهید:

 • درخواست خود را تنظیم کنید، شاید از یک کلمه کلیدی هدف استفاده کنید که شما را به یک وب سایت خاص هدایت کند
 • چیزی جایگزین یا مشابه را جستجو کنید (مثلاً «خدمات سئو داخلی لندن»)
 • به جای دیگری بروید (مثلا بینگ)

آخرین گزینه برای همه بدترین است. برای Google – زیرا نتوانست هدف جستجوی خاصی را برآورده کند. برای شما، زیرا به‌تازگی زمان را ازدست‌داده‌اید؛ و برای وب سایتی که به دنبال آن بودید زیرا آن‌ها به‌تازگی یک مشتری بالقوه را از دست داده‌اند. در چنین شرایطی، بهتر است بهینه‌سازی هدف جستجو را پیاده‌سازی کنید تا کاربران بتوانند به‌راحتی هر آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

ایجاد یک استراتژی بهینه‌ سازی هدف جستجو

البته، چنین استراتژی به سادگی بخشی از استراتژی کلی سئو شما است. برای بهینه‌سازی وب سایت خود برای نتایج جستجو، باید بدانید که مشتریان چگونه محصول یا شرکت شما را جستجو می‌کنند. از چه کلمات کلیدی استفاده می‌کنند؟ آن‌ها به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارند؟

در مرحله دوم، شما باید در مورد USP خود فکر کنید، که مخفف پیشنهاد فروش منحصر به فرد است؛ به عبارت دیگر – چرا مشتریان باید علاقه‌مند به تماس با شما باشند؟ چه چیزی باعث می‌شود محصول یا خدمات شما بهتر (یا متفاوت) از بقیه باشد؟ تمام این اطلاعات را در وب سایت خود و در صفحات فرعی که می‌خواهید مشتریان شما ببینند قرار دهید.

و بالاتر از همه، ارائه پاسخ‌های سریع و شفاف به مشکلات آن‌ها را به یاد داشته باشید. اگر نام یک پست وبلاگ را «نحوه انتخاب اسکی برای مبتدیان» می‌گذارید و 90 درصد مقاله شما در مورد تبلیغ اسکی به‌عنوان یک روش سرگرم‌کننده برای گذراندن وقت در زمستان است، نکته را از دست‌ داده‌اید. به مردم آنچه را که به دنبال آن هستند، بدهید و به خاطر آن شما را دوست خواهند داشت!

هر کاری که انجام می‌دهید و مربوط به سئو است باید کاربر محور باشد. نه فروش محور یا حتی بدتر از آن کلیدواژه محور.

یک استراتژی سه مرحله‌ای در بهینه سازی هدف جستجو

برای اینکه این تلاش برای بهینه‌سازی برای هدف جستجو خواناتر شود، می‌خواهیم یک استراتژی کوتاه سه مرحله‌ای را پیشنهاد کنیم که به شما امکان می‌دهد از همه عناصر حیاتی حداکثر استفاده را ببرید.

بهینه سازی هدف جستجو

مرحله 1: تجزیه و تحلیل جستجوها

اولین قدم این است که تمام داده‌های موجود را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید. می‌توانید از چندین ابزار سئو برای کمک به شما در این زمینه استفاده کنید. با Google Analytics شروع کنید، اما می‌توانید به ابزارهای آنلاین دیگری نیز فکر کنید که اطلاعات کلیک‌ها، فعالیت کاربر، محبوبیت کلمات کلیدی و غیره را تجزیه و تحلیل و پردازش می‌کنند.

در این مرحله، نقشه‌برداری از جستجوهای مختلف همراه با هدف پشت سر آن‌ها بسیار مفید خواهد بود. اگر در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنید، جستجوهایی را از بازارها و کشورهای مختلف وارد کنید. به‌عنوان مثال، اگر خدمات سئو را ارائه دهید، مردم در ایالات متحده به دنبال «خدمات سئو» خواهند بود در حالی که مردم لهستان به دنبال «سئوی usługi» خواهند بود. اگرچه هر دو این پرس و جوها به یک معنا هستند، از نظر گوگل، این دو جستجو متفاوت هستند. در مورد صنایع نیز همین داستان وجود دارد: «خدمات سئوی تجارت الکترونیک» و «خدمات سئوی هتل» دو جستجوی مجزا هستند. اطمینان حاصل کنید که همه این نوع پرس و جوها را در استراتژی سئو خود گنجانده‌اید و به آن‌ها رسیدگی می‌کنید. فقط به‌این‌ترتیب است که به طور کامل جامع خواهد بود.

مرحله 2: هم به ‌قصد صریح و هم به‌قصد ضمنی رسیدگی کنید

منظور ما در اینجا چیست؟ بیایید از یک مثال سریع استفاده کنیم. ما یک کاربر فرضی داریم که به دنبال خدمات سئو برای شرکت خود است. آن‌ها در “آژانس SEO شیکاگو” تایپ می‌کنند. هدف صریح واضح است – آن‌ها می‌خواهند شرکتی را پیدا کنند که در شیکاگو واقع شده باشد و بتواند به آن‌ها در موقعیت یابی وب سایتشان کمک کند.

اما در مورد قصد ضمنی چطور؟ به‌عنوان مثال، چنین کاربری می‌تواند به نظرات، اطلاعات در مورد قیمت و شرایط همکاری علاقه‌مند باشد. در موارد دیگر، آن‌ها می‌توانند به دنبال نقشه (برای جستجوهای محلی)، تصاویر و صفحات محصول باشند. استراتژی سئوی شما باید شامل هر دوی این اهداف باشد.

مرحله 3: بهینه‌سازی محتوا

همه چیزهایی که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت کردیم منجر به بهینه‌سازی محتوای وب سایت شما می‌شود تا برای مشتریان فعلی و آینده بیشتر مرتبط باشد. در نظر گرفتن نیت کاربر به شما کمک می‌کند یک استراتژی بازاریابی محتوای پیچیده ایجاد کنید که تمام نیازها و انتظارات بالقوه مشتریان شما را پوشش دهد.

برای اجرای چنین استراتژی، می‌توانید از طیف وسیعی از ابزارها استفاده کنید، از جمله:

 • مقالات وبلاگ
 • پست های رسانه‌های اجتماعی
 • خبرنامه‌ها
 • لیست محصولات و برگه‌ها در وب سایت شما
 • تبلیغات;
 • مطالعات موردی

خلاصه: وب سایت خود را برای اهداف مختلف کاربران بهینه کنید

در مقاله بهینه سازی هدف جستجو به شما گفتیم که هدف کاربر چیست و چرا از منظر سئو بسیار مهم است. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که این دانش را به اقدامات واقعی در اطراف وب سایت و کانال‌های ارتباطی خود تبدیل کنید. این یک شبه اتفاق نمی‌افتد، اما هر چه زودتر شروع کنید، سریع‌تر اولین نتایج را خواهید دید. اندازه‌گیری هر چیزی را که می‌توانید فراموش نکنید. Google Analytics ابزار فوق‌العاده‌ای برای آن است.

و البته در صورت نیاز به کمک، اول باش در اختیار شماست! به وب سایت ما نگاهی بیندازید و اگر به کمک ما نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

اگر شما هم از بهینه سازی هدف جستجو نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب