ترفند های فتوشاپ

چکیده مقاله

10 نکته و ترفند های فتوشاپ برای مبتدیان آیا می‌دانید سال 2016، 26 سال از ورود معجزه فتوشاپ به زندگی ما می‌گذرد. حتی اگر هرگز از این برنامه استفاده نکرده‌اید، نمی‌توانید تأثیری که این نرم‌افزار ویرایش عکس روی زندگی ما گذاشته است را انکار کنید. از این گذشته، اصطلاح فتوشاپ آن‌قدر در زندگی دیجیتالی ما […]

10 نکته و ترفند های فتوشاپ برای مبتدیان

آیا می‌دانید سال 2016، 26 سال از ورود معجزه فتوشاپ به زندگی ما می‌گذرد. حتی اگر هرگز از این برنامه استفاده نکرده‌اید، نمی‌توانید تأثیری که این نرم‌افزار ویرایش عکس روی زندگی ما گذاشته است را انکار کنید. از این گذشته، اصطلاح فتوشاپ آن‌قدر در زندگی دیجیتالی ما ادغام شده است که ما حتی هنگام شنیدن کلمه ویرایش عکس اولین برنامه های که به گوشمان می سد فتوشاپ است. حتی اگر نتیجه خروجی آن گاهی اوقات بد باشد.

زمانی که به‌عنوان یک سلاح مخفی پیچیده فقط برای طراحان گرافیک در نظر گرفته می‌شد، اکنون تقریباً هرکسی که به رایانه دسترسی دارد می‌تواند تقریباً بر این ابزار مسلط شود.

از حذف لک گرفته تا افزودن برخی عناصر طراحی ، هرکسی می‌تواند اصول اولیه فتوشاپ را بیاموزد. در اینجا آموزش های کوتاه فتوشاپ و ترفندهای پرکاربرد فتوشاپ آورده شده است:

 • تغییر شکل: اندازه یک تصویر را تغییر دهید، بچرخانید، ورق بزنید یا آن را تحریف کنید! (Transform)
 • واحد اندازه‌گیری را تغییر دهید ( Change the Unit of Measurement )
 • ابزار کمند مغناطیسی ( Magnetic Lasso Tool )
 • ابزارِ عصای جادویی (Magic Wand Tool)
 • ابزار شکل ( Custom Shape Tool )
 • تنظیم لایه‌ها (Adjustment Layers)
 • سبک‌های لایه ( Layer Styles )
 • برس از بین بردن لکه (Spot Healing Brush)
 • ابزار Dodge
 • ابزار تار کردن ( Blur Tool )

یکی از ترفند های فتوشاپ که کار را برایتان راحت تر می‌کند !

Ctrl + T را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید و سپس یک کادر محدود در اطراف تصویر ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده تغییر شکل است. این بدان معناست که اکنون می‌توانید اندازه تصویر خود را تغییر دهید. بهترین راه برای انجام این کار این است که مکان‌نما را روی یکی از گوشه‌های مستطیل جعبه قرار دهید و سپس با نگه‌داشتن کلید Shift گوشه را بکشید. وقتی کارتان تمام شد، کافی است Enter را فشار دهید و کارتان تمام شد.

برای چرخاندن تصویر به‌صورت عمودی یا افقی، Ctrl + T را فشار دهید و سپس ماوس خود را راست کلیک کنید. یک پنجره بازشو با چند گزینه برای چرخاندن و چرخاندن تصویر ظاهر می‌شود. عمل موردنظر خود را انتخاب کنید و پس از اتمام کار Enter را فشار دهید.

برای تغییر شکل یا انحراف یک تصویر، Ctrl + T را فشار دهید و سپس مکان‌نما را در هر گوشه‌ای که می‌خواهید تغییر دهید قرار دهید. درحالی‌که موس خود را روی هر گوشه‌ای از تصویر که می‌خواهید تغییر شکل دهید، Ctrl را فشار دهید و آن را تا نقطه دلخواه خود به پایین بکشید، درنهایت Enter را فشار دهید تا فعال شود.

برای کارتان خط کشی ایجاد کنید تا طراحیتان مرتب‌تر شود

یک‌راه کوتاه و سریع برای جابجایی بین واحدهای اندازه‌گیری که با آن کار می‌کنید این است که مکان‌نما را روی یکی از خط‌کش‌های شبکه خود قرار دهید (برای نمایش یا پنهان کردن خط‌کش‌ها Ctrl + R را فشار دهید) و کلیک راست کنید، سپس یک علامت را انتخاب کنید. واحد جدید از منوی زمینه در آنجا طیف وسیعی از واحدها، از سانتی‌متر تا پیکسل، میلی‌متر، نقطه و حتی درصد را خواهید دید.

ابزار Lasso برای انتخاب قسمت دقیق تصویر

ابزار Lasso که در دید ساده در پنل ابزار فتوشاپ شما یافت می‌شود، اساساً یک ابزار پر کاربرد برای ویرایش عکس است.

این ابزار انتخاب آسان به شما کمک می‌کند قسمت دقیق تصویری را که می‌خواهید ویرایش کنید، ردیابی و ترسیم کنید و سپس آن را از بقیه تصویر خود جدا کنید تا اقدامات خاصی را انجام دهید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید یک محصول را از پس‌زمینه آن انتخاب و جدا کنید. ابزارِ کمند مغناطیسی لبه‌های یک شی را تقریباً تشخیص می‌دهد، بنابراین زمانی که کنتراست پررنگی بین یک شی و پس‌زمینه آن با لبه‌های کاملاً مشخص داشته باشید، بهترین عملکرد را دارد.

برای دسترسی به کمند مغناطیسی، دکمه ماوس خود را روی ابزار Lasso فشار دهید و نگه‌دارید تا یک منوی پرواز به بیرون ظاهر شود. کمند مغناطیسی آخرین موردی است که یک آهنربای کوچک روی نماد خود دارد. آن را انتخاب کنید و سپس به تصویر خود بروید و موس خود را روی لبه قسمتی که می‌خواهید تغییر دهید قرار دهید. یک بار ماوس خود را کلیک کنید، رها کنید و فقط روی لبه‌های شی ای که می‌خواهید انتخاب کنید بروید (دقیقاً مانند کاری که با قیچی انجام می‌دهید وقتی چیزی را برش می‌دهید).

یکی از ترفند های فتوشاپ با استفاده از ابزار عصای جادویی

عصای جادویی ابزار انتخاب دیگری است که برای زمانی که با پس‌زمینه‌ای یکنواخت‌تر و سازگارتر کار می‌کنید (مانند یک رنگ ثابت یا آسمان آبی شفاف) ایدئال است.

ابزار Magic Wand اغلب برای تغییر پس‌زمینه یا بلوک‌های رنگی بزرگ استفاده می‌شود. برای استفاده از آن، ابزار Magic Wand را از پنل ابزار انتخاب کنید و روی قسمتی از تصویر که می‌خواهید انتخاب کنید کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه «افزودن به انتخاب» را در نوار بالایی (نماد دو مربع) تغییر داده‌اید تا بتوانید با تغییر رنگ‌ها و تن‌های انتخابی خود به جلو بروید.

ابزار ایجاد شکل سفارشی

آیا می‌دانستید که علاوه بر ویرایش عکس، می‌توانید به‌راحتی اشکال و عناصر طراحی را نیز به آثار فتوشاپی خود اضافه کنید. پنل ابزار دارای تمام اشکال اولیه‌ای است که شما به آن نیاز دارید مانند مربع، خط، دایره، بیضی و غیره علاوه بر مجموعه‌ای از گزینه‌های توسعه‌یافته. ابزار Custom Shape به‌راحتی در نوار گزینه‌ها یافت می‌شود که با نمادی شبیه به یک قطعه پازل نشان داده می‌شود.

با کلیک مجدد بر روی فلش کوچک در سمت راست پانل، حتی به اشکال بیشتری دسترسی پیدا کنید. اگر به دنبال برنوشته‌ها، حباب‌های گفتار یا فلش‌های مختلف هستید، این فقط ابزاری برای شماست.

تنظیم لایه‌ها

یک تصویر واقعاً خیره‌کننده عموماً بیشتر از چیزی که به نظر می‌رسد جزئیات دارد. این چیزی است که ابزار Adjustment Layers را بسیار مهم می‌کند. ابزار Adjustment Layers به ​​شما امکان می‌دهد رنگ و رنگ تصویر خود را با افزودن یک‌لایه بالایی به آن تنظیم کنید. بهترین بخش در مورد این ویژگی این است که با افزودن آن لایه اضافی، می‌توانید تغییرات خود را کاملاً معکوس کنید و درعین‌حال بقیه تصویر خود را دست‌نخورده نگه‌دارید. لایه‌های تنظیم را در پایین پنل لایه‌ها (یک نماد دایره سیاه‌وسفید) خواهید دید.

سبک‌های لایه

این یک‌راه ساده و آسان برای افزودن تصویر دیگر به تصویر شما است. Layer Styles جلوه‌های ویژه‌ای هستند که می‌توانند به‌سرعت بر روی لایه‌های جداگانه تصویر شما اعمال شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی یک‌لایه دو بار کلیک کنید و سپس افکتی را که دوست دارید انتخاب کنید.

شما می‌توانید از میان طیف وسیعی از ویژگی‌ها انتخاب کنید، یک ضربه یا درخشش اضافه کنید، یک سایه بیندازید و خیلی چیزهای دیگر فقط با یک کلیک ماوس. مراقب باشید زیاده‌روی نکنید. این جلوه‌ها در صورت استفاده بیش‌ازحد، تمایل دارند ارزان به نظر برسید.

برس از بین بردن لکه

احتمالاً ابزاری که فتوشاپ بیشتر با آن شناخته‌شده است، این ابزار برای حذف عیوب کوچک زندگی ایجادشده است. قلم‌موی هدر نقطه‌ای همان ابزار جادویی است که آرزو می‌کنیم در سال‌های ناجور نوجوانی‌مان وجود داشته باشد تا جوش‌ها را از هر عکس ناپدید کند. فقط برس را روی ناحیه‌ای که می‌خواهید «رفع کنید» قرار دهید، مطمئن شوید که برس کمی بزرگ‌تر از لک است و کلیک کنید. فتوشاپ به‌طور خودکار نمونه‌هایی را از اطراف ناحیه روتوش‌شده برای تطبیق رنگ با تصویر شما به کمال می‌رساند.

ابزار Dodge

ابزار Dodge هرجا که از آن استفاده می‌کنید پیکسل‌ها را روشن می‌کند؛ بنابراین به‌عبارت‌دیگر، این ابزار فتوشاپ عالی برای از بین بردن «چشم‌های خسته» است. Dodge Tool را روی یک براش نرم تنظیم کنید، به تنظیمات Range در نوار منو بروید و نقاط برجسته را انتخاب کنید، Exposure را روی حدود 20% تنظیم کنید. سپس با دقت بر روی ناحیه چشم بمالید. به یاد داشته باشید که زیاده‌روی نکنید، در غیر این صورت مدل شما شبیه یک موجود بیگانه خواهد شد. چند ضربه ساده باید کار را انجام دهد.

ابزار بلور یا تار کردن

گاهی اوقات تنها چیزی که از فتوشاپ نیاز دارید حذف خطوط ظریف است. اینجاست که ابزار Blur وارد می‌شود. این ابزار ساده برای از بین بردن چین‌وچروک‌های کوچک با محو کردن آن‌ها در مدتی معجزه می‌کند. از ابزار Blur برای صاف کردن عیوب کوچک مانند چین‌وچروک های اطراف چشم یا ناحیه دهان استفاده کنید و به‌سادگی آن‌ها را در پس‌زمینه محوکنید. بازهم، ملایم باشید و به یاد داشته باشید که در این کار زیاده‌روی نکنید یا به‌جای اینکه تصویر خود را بهبود ببخشید یا درنهایت می‌توانید آن را خراب کنید.

برگشت به حالت های پیش فرض فتوشاپ

احساس می کنید که می خواهید تمام تنظیمات فتوشاپ به حالتی که Adobe در ابتدا تنظیم کرده بود برگردد ؟ Shift+Alt+Ctrl را نگه دارید و سپس فتوشاپ را ببندید. یک کادر محاوره از شما می پرسد که آیا می خواهید تنظیمات فتوشاپ به صورت پیش فرض برگردد.

با این کلید های میانبر فتوشاپ سرعت کارتان را بالا ببرید

 1. کلید میانبر تنظیمات براش در فتوشاپ : هنگام استفاده از هر ابزار مبتنی بر قلم‌مو، کلیدهای ] و [ را فشار دهید تا اندازه نوک قلم‌مو تغییر کند. Shift +] یا [ سختی را تغییر می‌دهد.
 2. Cmd/Ctrl+J را فشار دهید تا لایه فعلی خود را کپی کنید یا – اگر یک انتخاب فعال دارید – برای کپی کردن ناحیه انتخاب‌شده در یک‌لایه جدید.
 3. برای ایجاد یک کپی ادغام‌شده از تمام لایه‌های قابل‌مشاهده خود، لایه بالایی را در پشته برجسته کنید، سپس Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را فشار دهید.
 4. کلیدهای عددی 0-9 به‌سرعت یک کدورت قلم‌مو را تنظیم می‌کنند – 1 برای 10٪، 2 برای 20٪ و 0 برای 100٪. دو کلید را به‌سرعت برای یک مقدار خاص فشار دهید، مانند 5-6 برای 56%.
 5. هنگامی‌که هیچ ابزار مبتنی بر کدورت انتخاب نمی‌شود، کلیدهای عددی 0-9، کدورت لایه فعلی را تغییر می‌دهند.
 6. Cmd/Ctrl+F یاب مفید فتوشاپ را نشان می‌دهد – برای دسترسی سریع به هر ابزار یا دستوری که می‌خواهید، تایپ کنید.
 7. D رنگ‌های پیش‌زمینه و پس‌زمینه شمارا به سیاه‌وسفید بازنشانی می‌کند و X این دو را به اطراف برمی‌گرداند.
 8. Alt+Backspace را برای پر کردن یک‌لایه بارنگ پیش‌زمینه و Cmd/Ctrl+Backspace را برای رنگ پس‌زمینه فشار دهید.
 9. Cmd/Ctrl+Space را نگه‌دارید و به راست یا چپ بکشید تا تصویر را بزرگ یا کوچک کنید. Cmd/Ctrl+0 با کل تصویر روی صفحه مطابقت دارد.
 10. برای ایجاد یک گروه لایه، Cmd/Ctrl را کلیک کنید تا چندین لایه در پانل لایه‌ها برجسته شود (یا Shift بین بالا و پایین کلیک کنید)، سپس Cmd/Ctrl+G را فشار دهید.

سخن پایانی

فتوشاپ ساده ترین ویرایشگر دیجیتال نیست، اما بهترین است. اگر به اصول اولیه پایبند باشید و تلاش زیادی کنید، پس از آموزش کامل فتوشاپ متوجه خواهید شد که فتوشاپ می تواند کارهای شگفت انگیز زیادی را به سرعت و به راحتی انجام دهد و عملاً هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

لطفاً نظر خود در مورد مقاله ترفند های فتوشاپ را بنویسید، آن را به اشتراک بگذارید و اگر این اطلاعات را مفید دانستید، در سایت ما مشترک شوید. همچنین، اگر در مورد هر جنبه ای از طراحی گرافیک سوالی دارید، دریغ نکنید. خوشحال می‌شویم از شما بشنویم و به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهیم.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...