تاثیر نام دامنه بر سئو

چکیده مقاله

هنگام ایجاد یک وب سایت جدید، یکی از مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، نام دامنه‌ای است که برای وبسایت خود انتخاب می‌کنید. پیدا کردن نام دامنه مناسب برای وب سایت شما می‌تواند مشکل باشد. شما باید به برند خود، پیشنهادات تجاری خود و ارتباط خود با جستجو فکر کنید. اکثرا از ما می‌پرسند […]

هنگام ایجاد یک وب سایت جدید، یکی از مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، نام دامنه‌ای است که برای وبسایت خود انتخاب می‌کنید. پیدا کردن نام دامنه مناسب برای وب سایت شما می‌تواند مشکل باشد. شما باید به برند خود، پیشنهادات تجاری خود و ارتباط خود با جستجو فکر کنید. اکثرا از ما می‌پرسند تاثیر نام دامنه بر سئو چیست ؟تاثیر نام دامنه بر سئو

اگر در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین هستید، احتمالاً همه راه‌هایی را در نظر گرفته‌اید که سئو به افزایش ترافیک به وب‌سایت شما کمک می‌کند؛ اما آیا می‌دانستید که روشی که سایت خود را راه‌اندازی می‌کنید می‌تواند بر تلاش‌های سئو شما تأثیر بگذارد ؟

نکته کلیدی این است که نام دامنه مناسبی را پیدا کنید که هم برند محور و هم سئو پسند باشد. این مقاله به تأثیر نام دامنه بر سئو و نحوه انتخاب نام دامنه مناسب سئو برای وب سایت خود می‌پردازد؛ اما ابتدا بیایید با اصول اولیه شروع کنیم.

نام دامنه چیست ؟

نام دامنه شما نام وب سایت شماست. اسم دامنه آدرسی است که کاربران می‌توانند از طریق آن به وب سایت شما دسترسی داشته باشند. نام دامنه معمولاً برای شناسایی یک یا چند آدرس IP استفاده می‌شود. برای استفاده از وب سایت ما به‌عنوان‌مثال، نام دامنه ما avalbash.com است.

هنگامی‌که به www.avalbash.com مراجعه می‌کنیم، (که اغلب این‌طور نیست):

نام دامنه avalbash

زیر دامنه www.

دامنه سطح بالا (TLD) .com

نام دامنه چیست ؟

آیا هنگام انتخاب نام دامنه باید سئو را در نظر بگیرم؟

 اما کلمات کلیدی همه‌چیز سئو برای نام دامنه نیستند. هنگامی‌که به نام دامنه نگاه می‌کنید، بدیهی است که می‌خواهید مردم برند شما، کسب‌وکار شما و آنچه را که ارائه می‌دهید تشخیص دهند. یک نام دامنه بهینه‌شده برای سئو، نام دامنه‌ای است که مرتبط، مارک دار باشد و هدف و محتوای وب سایت را به اشتراک بگذارد.

اول از همه، شما نیازی به داشتن کلمات کلیدی در نام دامنه خود ندارید تا سایت خود رتبه خوبی کسب کند. موتورهای جستجو به‌خوبی از پر کردن کلمات کلیدی در نام دامنه آگاه هستند و به‌طور فعال مالکان سایت را از ایجاد نام های دامنه‌ای که با دامنه‌های دقیق مطابقت دارند (EDM) منع می‌کنند.

در عوض، باید روی ایجاد نام دامنه‌ای تمرکز کنید که برند خوبی داشته باشد و برای پیشنهادات تجاری شما بهترین باشد. ایجاد یک حضور پیوسته و با برند آنلاین با تلاش‌های سئو درهم‌تنیده خواهد شد. درحالی‌که نام دامنه شما بخش مهمی از وب سایت شما است، خود نام در میان 200 فاکتور رتبه‌بندی که گوگل برای تعیین مکان سایت شما در نتایج جستجو استفاده می‌کند، وزن کمی دارد.

تاثیر نام دامنه بر سئو

درحالی‌که نام های دامنه یک فاکتور اصلی رتبه‌بندی نیستند، می‌توانند تاثیر قابل‌توجهی بر سئو داشته باشند. استفاده از ترکیبی از کلمات مرتبط و مارک دار برای ایجاد یک نام دامنه کوتاه، مختصر و قابل کلیک به‌طور قابل‌توجهی شانس شما را برای رتبه‌بندی خوب در موتورهای جستجو افزایش می‌دهد. بااین‌حال، استفاده از کلمات کلیدی با تطابق دقیق و بهینه‌سازی بیش‌ازحد نام دامنه می‌تواند وب سایت شما را اسپم به نظر برساند و شانس شما را برای رتبه‌بندی خوب کاهش دهد. همه‌چیز در مورد ایجاد تعادل مناسب است.

اگر فقط به نام دامنه یک وب سایت نگاهی بیندازیم، غیرقابل انکار است که استفاده از کلمات کلیدی مناسب در نام دامنه می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی شانس شما را برای رتبه‌بندی خوب در موتورهای جستجو افزایش دهد. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که دامنه‌های تطابق دقیق همیشه در رتبه اول قرار دارند. در سال 2012، گوگل در تلاشی برای خلاصی از نتایج جستجو از شر وب‌سایت‌های هرزنامه و پر از کلمات کلیدی، تعداد دامنه‌های دارای تطابق دقیق را کاهش داد.

به‌عنوان‌مثال، اگر مشاغل مبتنی بر خدمات را با عبارت «سیدنی» جستجو کنیم، بسیاری از وب‌سایت‌هایی که رتبه اول را دارند، «Sydney» و کلمه کلیدی سرویس را در نام دامنه‌دارند. ترفند در اینجا این است که همه آن‌ها موفق به یافتن نام های دامنه‌ای شده‌اند که مرتبط، بهینه، برند محور هستند و در ارتباط با سایر عوامل رتبه‌بندی جستجو برای رتبه‌بندی خوب کار می‌کنند.

چگونه نام دامنه بر سئو تأثیر می‌گذارد – نمای زندگی واقعی

نام دامنه می‌تواند تأثیر زیادی بر سئو داشته باشد. داشتن مرتبط‌ترین و مناسب‌ترین نام دامنه می‌تواند به هدف قرار دادن مخاطبان مرتبط شما و سرعت بخشیدن به رتبه‌بندی جستجوی شما کمک کند؛ اما این به عناصر بیشتری نسبت به کلمات کلیدی مربوط می‌شود – ابتدا باید یک وب سایت بهینه‌سازی شده برای نام دامنه خود داشته باشید تا به شما کمک کند.

آیا نام دامنه به سئو کمک می‌کند ؟

به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار، انتخاب نام دامنه یک کار بسیار مهم است زیرا به هویت برند کسب‌وکار تبدیل می‌شود.

بنابراین درحالی‌که ممکن است گوگل تائید کرده باشد که نام دامنه مانند گذشته در رتبه‌بندی موتورهای جستجو نقش ندارد، نام دامنه مناسب می‌تواند موارد زیر را ارائه دهد:

 • نرخ کلیک بالا
 • درک اعتماد و اقتدار
 • مزیت رقابتی نسبت به مخالفان
 • پتانسیل برند بیشتر
 • رفتار مثبت کاربر که می‌تواند بر رتبه‌بندی موتورهای جستجو تأثیر بگذارد

اگر می‌خواهید بیشترین ارزش سئو را از نام دامنه خود به دست آورید، باید به ایجاد تعادل بین دامنه‌ای که بیش‌ازحد پر شده است و دامنه‌ای که برند خوبی دارد فکر کنید. همه‌چیز در مورد ارسال سیگنال‌های مناسب است.

تطابق جزئی یا نام های دامنه تطابق دقیق می‌تواند برای تلاش‌های سئو شما مفید و محدود باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر Safari Digital را ” شرکت سئوی پرث ” نامید، رتبه‌بندی ما در استرالیای غربی ممکن است کمی بهبود یابد، اما رتبه‌بندی ما در سواحل شرقی آسیب خواهد دید. درحالی‌که انتخاب یک دامنه تطابق جزئی یا دقیق می‌تواند یک تقویت کوتاه مدت ایجاد کند، آن‌ها همچنین می‌توانند مقیاس‌پذیری را محدود کنند.

در جامعه سئو به‌خوبی شناخته‌شده است که اگر مالک به نحوه مدیریت محتوای وب سایت دقت نکند، گوگل می‌تواند دامنه‌های مطابقت دقیق را جریمه کند؛ بنابراین، درحالی‌که نام دامنه باید روی بازتاب نام تجاری متمرکز شود، داشتن یک نام دامنه مناسب سئو مطمئن می‌تواند به تلاش شما کمک کند.

دامنه‌های سطح بالا

دامنه‌های سطح بالا (TLD) رایج‌ترین دامنه‌ها هستند و دامنه جهانی دارند. دسترسی جهانی به این معنی است که هیچ محدودیتی بر اساس صنعت یا مکان وجود ندارد و هر کسی می‌تواند یک TLD ایجاد کند. دامنه‌های “.com” که در ابتدا برای سایت‌های ایالات متحده طراحی‌شده بودند، محبوب‌ترین TLD ها هستند.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید دامنه خود را سئو دوست‌تر کنید، استفاده از دامنه‌های سطح بالای کد کشور (ccTLD) است. ccTLD ها یک لایه اطلاعات اضافی را برای موتور جستجو فراهم می‌کنند که به محدود کردن نتایج مربوط به جستجوی کاربر کمک می‌کند. یک ccTLD به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا سایت و مخاطبان شما را از طریق موقعیت جغرافیایی درک کنند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از «.com.au» به گوگل این امکان را می‌دهد که کسب‌وکار شما استرالیایی باشد. استفاده از ccTLD می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر مکان و زمان نمایش وب سایت شما در صفحات نتایج موتور جستجو تأثیر بگذارد. اگر سایت شما دارای نام دامنه “.co.uk” باشد، به احتمال زیاد برای اکثر عبارات جستجو به دست کاربران استرالیایی نمی‌رسد.

دامنه‌های سطح بالا

آیا خط فاصله در نام دامنه بر سئو سایت تأثیر می‌گذارد ؟

به‌طور خلاصه بله. استفاده از خط تیره در نام دامنه را توصیه نمی‌کنیم.

اگر دو کلمه دامنه شما را تشکیل می‌دهند، مانند “www.safariexample.com”، ممکن است وسوسه شوید که کلمات را با خط فاصله از هم جدا کرده و آن را “www.safari-example.com” بسازید.

استفاده از خط تیره به‌شدت با رفتار هرزنامه مرتبط است و خوانایی و روان بودن نام دامنه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، استفاده از خط تیره در نام دامنه توصیه نمی‌شود. در صورت لزوم، مطمئن شوید که بیش از یک مورداستفاده نکنید.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که نام‌های دامنه خط تیره شده تا این حد هرزنامه به نظر می‌رسند این است که این یک روش معمول برای ارسال‌کنندگان هرزنامه است که سعی می‌کنند نسخه‌های «نابود» از وب‌سایت‌های معتبر ایجاد کنند. نام دامنه اصلی قبلاً گرفته‌شده است، بنابراین آن‌ها یک نسخه خط ‌خطی ثبت می‌کنند تا سعی کنند وب سایت و نام تجاری را تکرار کنند.

موتورهای جستجو و کاربران هر دو با نام دامنه خط‌خطی معطل خواهند شد. این به‌خوبی خوانده نمی‌شود و آن‌ها ارتباط نزدیکی با یک وب سایت بی‌کیفیت دارند. اگر می‌توانید از استفاده از خط فاصله در نام دامنه خود اجتناب کنید.

نحوه انتخاب نام دامنه برای سئو

انتخاب نام دامنه شما نباید صرفاً روی سئو متمرکز شود. در عوض، انتخاب نام دامنه شما باید بر آنچه وب سایت شما ارائه می‌دهد متمرکز شود. اگر نام دامنه شما دقیقاً نشان‌دهنده وب سایت و برند شما باشد، این به خودی خود سئوی خوبی است. در اینجا برخی از نکات برتر ما برای انتخاب نام دامنه آورده شده است:

 • از نام تجاری خود استفاده کنید
 • کلمات کلیدی مرتبط و مربوط به برند را در
 •  موقعیت مکانی خود را در نظر بگیرید
 • از دامنه‌های منطبق دقیق اجتناب کنید
 • به TLD های اصلی پایبند باشید
 • از ابهام جلوگیری کنید
 • نام دامنه‌ای را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر بسپارید
 • آن را کوتاه و مختصر نگه دارید
 • اجتناب کنید استفاده از خط فاصله

نام دامنه برای سئو شامل ایجاد نامی است که کاملاً متناسب با تجارت و برند شما باشد. در گذشته، اگر یک نام دامنه با تطابق دقیق برای کلمات کلیدی هدف خود ایجاد کنید، به‌طور خودکار رتبه خوبی خواهید داشت. بااین‌حال، از آنجایی که الگوریتم گوگل پیچیده تر شده است، داشتن یک نام دامنه منطبق دقیق به این معنی نیست که سایت شما به‌طور خودکار رتبه اول را کسب می‌کند.

نحوه انتخاب نام دامنه برای سئو

تغییرات گوگل برای دامنه ها

در سال 2012، گوگل دستخوش تغییرات قابل‌توجهی شد تا دامنه‌های تطبیق دقیق باکیفیت پایین را در نتایج جستجو کاهش دهد. درحالی‌که هنوز وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که بانام‌های دامنه مطابقت دقیق رتبه‌بندی می‌شوند، بهترین کار این است که از پر کردن بیش‌ازحد دامنه خود با کلمات کلیدی هدف خودداری کنید.

اگر می‌خواهید بیشترین ارزش را از نام دامنه خود داشته باشید، باید سیگنال‌های مناسبی را ارسال کنید. شما باید یک دامنه سئو پسند بدون ایجاد ادراک اسپم ایجاد کنید. بر روی نام تجاری خود، پیشنهادات تجاری خود و استفاده از نام دامنه‌ای تمرکز کنید که باعث می‌شود کاربران بخواهند درباره وب سایت شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، گوگل در تلاش است تا خواسته‌های کاربران را برآورده کند؛ بنابراین، هنگام تصمیم‌گیری در مورد نام دامنه، ابتدا باید مشتریان خود را در نظر بگیرید. نام دامنه شما باید:

 • تصور یک وب سایت هرزنامه را نداشته
 • قابل‌تشخیص، به یاد ماندنی و خواندنی
 •  مرتبط و معتبر باشید
 • کسب‌وکار خود را علامت گذاری کنید
 • با اینکه چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید ارتباط قوی داشته باشید.

جمع بندی مقاله تاثیر نام دامنه بر سئو

ایجاد یک نام دامنه مناسب سئو به معنای بسیار بیشتر از استفاده از کلمات کلیدی مرتبط است. ایجاد یک نام دامنه که تأثیر مثبتی بر تلاش‌های سئو خواهد داشت، شامل تمرکز بر برندی است که کاربران آن را دوست دارند. هنگام ایجاد نام دامنه خود، با خود فکر کنید “آیا این چیزی است که من روی آن کلیک کنم؟”، زیرا اینکه آیا کاربران با دامنه شما تعامل دارند باید دغدغه اصلی شما باشد.

روزهایی که می‌توانستید به دامنه‌ای با تطابق دقیق اعتماد کنید تا رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب کنید، گذشته است. رتبه‌بندی خوب در عبارات جستجوی مرتبط بسیار بیشتر از دامنه مناسب است – یک نام دامنه خوب فکر شده تنها یک بلوک کوچک برای یک وب سایت باکیفیت بالا است.

اگر شما هم از تاثیر نام دامنه بر سئو نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

 1. آواتار محمدمحمد گفته؛
  19:17 1401/05/12

  عالی بود ممنون از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...