الگوریتم های گوگل برای سئو

چکیده مقاله

هنگامی که شروع به استفاده از بازاریابی آنلاین برای کسب و کار خود می‌کنید، صحبت از به‌روزرسانی الگوریتم گوگل به یک امر عادی تبدیل می‌شود؛ اما چرا الگوریتم های گوگل برای سئو این‌قدر مهم است ؟ اگر نمی‌دانستید، تا به الان ۶۴۴ میلیون وب‌سایت در دنیا وجود دارند و این وبسایت ها همچنین در حال […]

هنگامی که شروع به استفاده از بازاریابی آنلاین برای کسب و کار خود می‌کنید، صحبت از به‌روزرسانی الگوریتم گوگل به یک امر عادی تبدیل می‌شود؛ اما چرا الگوریتم های گوگل برای سئو این‌قدر مهم است ؟ اگر نمی‌دانستید، تا به الان ۶۴۴ میلیون وب‌سایت در دنیا وجود دارند و این وبسایت ها همچنین در حال افزایش اند

این وب‌سایت ها توسط موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ ایندکس می‌شوند؛ اما چرا این‌قدر روی گوگل و الگوریتم های آن تمرکز می‌کنیم ؟ خب، زیرا 1.17 میلیارد کاربر در گوگل جستجو می‌کنند. سپس اگر گوگل را با بینگ مقایسه کنید، گوگل 65 درصد از جستجو و بینگ 33 درصد را کنترل می‌کند.

الگوریتم های گوگل برای سئو

بنابراین باید دیدی در مورد اهمیت رتبه بالای گوگل به شما بدهد؛ اما کاری که اکنون باید انجام دهید این است که در مورد به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل بیاموزید و با انتشار الگوریتم‌های جدید در جریان باشید.

ما در این مقاله، به موضوع به بزرگ‌ترین الگوریتم های گوگل برای سئو خواهیم پرداخت و در مورد آن ها توضیحاتی خواهیم داد.

بیایید از ابتدا شروع کنیم – الگوریتم پاندا در سئو

هنگامی که آپدیت پاندا در فوریه 2011 راه‌اندازی شد، وب را شوکه کرد. بسیاری از رتبه‌بندی‌های وب‌سایت ازدست‌رفته و درهم‌شکسته شدند و هیچ‌کس دلیل آن را نمی‌دانست؛ اما با نگاهی به گذشته، می‌توانید ببینید که گوگل چه تلاشی انجام می‌داد و درواقع کارکرد – شاید کمی بیش‌ازحد خوب.

هدف این بود که سایت‌هایی را در رتبه‌بندی پایین بیاوریم که دارای محتوای کم کیفیت، نازک یا هرزنامه بودند. مطالبی که به‌هرحال هیچ کاربری نمی‌خواهد بخواند. درحالی‌که این کار در سال 2011 آغاز شد، اما تا ابتدای سال 2016 به‌طور رسمی در الگوریتم اصلی گوگل ادغام نشد.

در ابتدا چیزی بیش از یک فیلتر نبود. اکنون که در الگوریتم اصلی قرار دارد، این بدان معنا نیست که در زمان واقعی برای نتایج موتورهای جستجو اعمال می‌شود. هنوز هم به‌عنوان یک فیلتر کار می‌کند، اما با سرعت بیشتری (انتشارها ماهانه است)، درصورتی‌که سایت شما تحت تأثیر قرار بگیرد، بازیابی آن دشوارتر می‌شود.

الگوریتم پاندا در سئو

اما اگر سایت شما دارای موارد زیر نیست، این نباید برای شما مهم باشد:

 • محتوای تکراری سرقت ادبی
 • محتوای کم
 • پر کردن کلمه کلیدی
 • سرقت ادبی
 • هرزنامه تولیدشده توسط کاربر
 • تجربه کاربری باکیفیت پایین

بنابراین اگر می‌توانید این را در هنگام ایجاد محتوا برای سایت خود در نظر داشته باشید، نباید با دوری از «پاندا» و دیگر به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل مشکلی نداشته باشید.

سپس در سال 2012 پنگوئن آمد – الگوریتم پنگوئن در سئو

اگر تعجب کردید که تحت تأثیر به‌روزرسانی پاندا قرار نگرفته‌اید، احتمالاً به‌روزرسانی‌های الگوریتم Google که پس‌ازآن انجام شد، به شما کمک کرده است. بعدی پنگوئن بود که در آوریل 2012 راه‌اندازی شد.

اکنون هدف از این به‌روزرسانی کاهش رتبه وب‌سایت‌هایی بود که پروفایل‌های پیوند غیرطبیعی داشتند. به‌عبارت‌دیگر، سایت‌های اسپم با استفاده از تاکتیک‌های پیوند دست‌کاری.

و از سال 2016، پنگوئن نیز یکی از الگوریتم های گوگل برای سئو شد؛ بنابراین منظور این است که وب‌سایت‌های متخلف سریع‌تر جریمه می‌شوند. بااین‌حال، بازیابی سایت شما پس ‌از انجام تغییرات موردنیاز نیز سریع‌تر است.

الگوریتم پاندا در سئو

اگر می‌خواهید از وب‌سایت خود در برابر پنگوئن‌ها محافظت کنید، باید مطمئن شوید که سایت شما این موارد را ندارد:

 • بک لینک از سایت‌های اسپم و باکیفیت پایین
 • بک لینک از سایت‌های بی‌ربط
 • بک لینک‌های پولی
 • بک لینک با متن لنگر که بیش‌ازحد بهینه‌شده است
 • بک لینک‌هایی که صرفاً برای ساخت لینک SEO (معروف به PBN) استفاده می‌شود

مراقب نحوه ایجاد لینک برای وب‌سایت خود باشید. به‌عنوان‌مثال، روی ایجاد آن‌ها به‌طور طبیعی با استفاده از وبلاگ نویسی مهمان تمرکز کنید.

و در مورد عرضه‌های این به‌روزرسانی از زمان راه‌اندازی آن، ما شاهد آن‌ها بوده‌ایم که در می 2012، اکتبر 2012، می 2013، اکتبر 2013، اکتبر 2014، سپتامبر 2016 و اکتبر 2016 رخ‌داده است. زمان.

الگوریتم دزد دریایی در سئو

اگر می‌گویید: «آن‌ها را وادار کنید روی تخته راه بروند»، این دقیقاً همان چیزی است که گوگل در مورد دزدان دریایی آنلاین گفته است. به‌روزرسانی‌های قبلی الگوریتم گوگل بر سرقت ادبی متمرکز بود، اما نه بیشتر محتوای دزدیده‌شده.

محتوای دزدی را از سایت خود دور نگه‌دارید با به‌روزرسانی Pirate، وب‌سایت‌هایی که چندین گزارش نقض حق نسخه‌برداری دارند، به‌طورکلی از نتایج موتورهای جستجو حذف می‌شوند؛ بنابراین، به یک معنا، شما در لیست سیاه قرارگرفته‌اید، از لیست خارج‌شده‌اید یا هر چیزی که می‌خواهید آن را بنامید.

الگوریتم دزد دریایی در گوگل

بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ و محبوب تحت تأثیر این به‌روزرسانی قرار گرفتند. به‌عنوان‌مثال، آن‌هایی که موسیقی، فیلم و کتاب غیرقانونی را به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قراردادند. همچنین به‌عنوان سایت‌های تورنت شناخته می‌شود (Napster و Limewire را به خاطر دارید؟).

متأسفانه، سایت‌های تورنت جدیدی همیشه اضافه می‌شوند، بنابراین دریافت همه آن‌ها برای Google تقریباً غیرممکن است؛ اما این بدان معنا نیست که شما می‌توانید از دزدی دریایی خلاص شوید.

اگر می‌خواهید از رادار «دزدان دریایی» دور بمانید، این کار بسیار ساده است – محتوای دزدی را از سایت خود دور نگه‌دارید، بنابراین حجم گزارش‌های نقض حق نسخه‌برداری شما وجود ندارد.

آخرین عرضه Pirate در اکتبر 2014 بود، دو سال پس از راه‌اندازی آن در سال 2012. در همین حال، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به‌روزرسانی های بیشتری از الگوریتم گوگل این دزدان دریایی شرور را هدف قرار دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار در سئو

در آگوست 2013، این غول موتور جستجو تصمیم گرفت که زمان آن رسیده است که به مجموعه به‌روزرسانی های اصلی الگوریتم گوگل خود را اضافه کند؛ اما این بار به نحوه تفسیر پرس و جوهای جستجو مربوط می‌شد. به‌عنوان‌مثال، جستجوهای مکالمه طولانی‌تر، یعنی سؤالات و جملات.

آنچه که منجر به آن شد، نتایج جستجویی بود که به جای تطبیق کلمات کلیدی واقعی، با هدف جستجوگر مطابقت داشت.

البته، این باعث منسوخ شدن کلمات کلیدی نشد، زیرا آن‌ها هنوز بخشی از معادله هستند. در عوض، گوگل تأکید بیشتری بر معنای پشت پرس‌و‌جوهای انجام‌شده دارد، بنابراین SERP نتایج مرتبط‌تری ارائه می‌دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار در سئو

اینجاست که بهینه‌سازی مترادف وارد عمل شد که برای بازاریابان دیجیتال یک رویا بود. اکنون، کلمات کلیدی شما همچنان می‌توانند در SERP برای کلمات کلیدی مرتبط ظاهر شوند.

برای اینکه سایت خود را در وضعیت خوبی نگه‌دارید، از پر کردن کلمات کلیدی خودداری کنید.

الگوریتم کبوتر در سئو

الگوریتم کبوتر باعث گریه بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌های دنیا شد. به‌روزرسانی کبوتر واقعاً نتایج جستجو در Google را تغییر داد. نکته کلیدی در اینجا ارائه نتایجی بود که توسط مکان جستجوگر تعیین می‌شد.

بنابراین این به‌روزرسانی پلی بین الگوریتم اصلی و الگوریتم محلی ایجاد کرد؛ و همه ما می‌دانیم که امروزه جستجوی محلی چقدر اهمیت دارد، بنابراین می‌توانیم از افزایش استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه و “کبوتر” به خاطر آن تشکر کنیم.

به‌طور خلاصه، این به‌روزرسانی از همان عوامل سئو استفاده می‌کند، اما از آن‌ها برای رتبه‌بندی نتایج جستجوی محلی و غیر محلی استفاده می‌شود.

هم مسافت و هم موقعیت مکانی فاکتورهای کلیدی در رتبه‌بندی محتوا امروزه هستند. پس آپدیت کبوتر چقدر تأثیر داشت؟ خب، حداقل 50 درصد کاهش در تعداد درخواست‌هایی که بسته‌های محلی برای آن‌ها بازگردانده می‌شوند، وجود داشت.

همچنین رتبه‌بندی‌هایی را برای وب‌سایت‌های فهرست محلی افزایش داد. سپس گوگل مپ و جستجوی وب گوگل در نهایت ادغام شدند.

الگوریتم کبوتر در سئو

الگوریتم محلی کبوتر، حال باید به چه چیز هایی توجه کنید تا وب‌سایت شما جریمه نشود؟ در اینجا چیزی است که وب‌سایت شما نباید داشته باشد:

 • صفحاتی که بهینه‌سازی ضعیفی دارند
 • NAP ناسازگار
 • تنظیم نادرست صفحه Google برای کسب و کار من
 • نقل‌قول‌های ناکافی در دایرکتوری‌های محلی شما (اگر به کسب‌وکار شما پاسخ می‌دهد)

آخرین عرضه کبوتر در سال 2014 بود، اما این برای بریتانیا، کانادا و استرالیا بود. این حدود پنج ماه پس از راه‌اندازی آن در ایالات متحده در جولای 2014 بود.

به یاد داشته باشید، بهینه‌سازی و کیفیت برای همه به‌روزرسانی های الگوریتم گوگل مهم است؛ بنابراین در اینجا نیز همین امر صدق می‌کند.

الگوریتم موبایل فرندلی در سئو

شاید نام این آپدیت را شنیده باشید که Mobile-geddon نام داشت. این‌زمانی است که همه چیز به سمت جامعه تلفن همراه در حال رشد تغییر کرد. کاری که به‌روزرسانی Mobile Friendly انجام داد، اطمینان از بهینه‌سازی صفحات وب برای دستگاه‌های تلفن همراه بود.

اما به جای دادن امتیاز به صفحات وب بهینه‌سازی شده برای موبایل، آن‌هایی را که این‌طور نبودند رتبه‌بندی کردند؛ بنابراین این برای بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌هایی که طراحی فقط دسکتاپ داشتند، واقعاً مورد توجه قرار گرفت.

خبر خوب این است که جستجوهای دسکتاپ تحت تأثیر این به‌روزرسانی قرار نگرفتند. خبر خوب دیگر این است که گوگل صفحه به صفحه سایت شما را نگاه می‌کند؛ بنابراین اگر یک صفحه سازگار با موبایل نباشد، به جای کل سایت شما در رتبه پایین قرار می‌گیرد.

الگوریتم موبایل فرندلی در سئو

بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که همه صفحات شما سازگار با موبایل هستند. اگر می‌خواهید در آزمون موبایل فرندلی قبول شوید، سایت شما نباید این موارد را داشته باشد:

 • صفحات غیر موبایل پسند
 • بدون پیکربندی درگاه دید
 • پلاگین ها
 • محتوای غیرقانونی

با به‌روزرسانی‌های الگوریتم Google مانند این، می‌خواهید مطمئن شوید که یک طراحی وب پاسخگو دارید. به‌این‌ترتیب، سایت شما در هر دستگاهی که بازدیدکننده استفاده می‌کند قابل‌دسترسی خواهد بود.

به‌روزرسانی موبایل دوستانه در آوریل 2015 منتشر شد، اما هنوز هیچ نسخه‌ای منتشرنشده است.

الگوریتم ربات‌ های هوش مصنوعی در سئو

یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل برای سئو ربات های هوش مصنوعی بود ما می‌دانستیم که در یک مقطع زمانی این اتفاق برای الگوریتم های گوگل می‌افتد. هوش مصنوعی اخیراً در بسیاری از بحث‌ها مطرح‌شده است، بنابراین جای تعجب نیست که گوگل غول فناوری برای اولین بار آن را اجرا کند.

گوگل از ربات‌های هوش مصنوعی RankBrain استفاده می‌کند و این کار را با RankBrain انجام داد. اگر در مورد این موضوع یاد نگرفته‌اید، حدوداً اکتبر 2015 یا شاید قبل از آن (هیچ‌کس نمی‌داند، اما گوگل) منتشر شده است. هدف این به‌روزرسانی بهبود نتایج جستجو بر اساس یادگیری ماشینی و ارتباط بود.

این به نظر چیزی خارج از ترمیناتور، ماتریکس یا فیلم علمی تخیلی دیگری است؛ اما این قطعاً یک واقعیت است – هوش مصنوعی معنای جستجوهای شما را رمزگشایی می‌کند و بهترین نتایج را به شما ارائه می‌دهد.

اما مثل همیشه، یک جزء رتبه‌بندی در آن وجود دارد. هنگامی که برای اولین بار راه‌اندازی شد، گوگل حتی گفت که این سومین فاکتور مهم رتبه‌بندی است. به‌طوری که توجه بازاریابان اینترنتی در همه جا را به خود جلب کرد.

چیزی که واقعاً در مورد RankBrain شگفت‌انگیز است این است که می‌تواند آنچه را که در صفحات وب شما وجود دارد را خلاصه کند. ارتباط آن را بر اساس پرس و جوها ارزیابی می‌کند و حتی به خود می‌آموزد که در طول زمان بهتر شود.

الگوریتم ربات‌ های هوش مصنوعی در سئو

فاکتورهای سنتی سئوی مختلفی وجود دارد که این الگوریتم از آن استفاده می‌کند، مانند سئوی درون صفحه و لینک‌ها، اما موارد دیگری نیز وجود دارند که مختص پرس و جو هستند. هر آنچه که مرتبط است در SERP ها فهرست می‌شود.

برای کسانی از شما که می‌خواهید RankBrain را تحت تأثیر قرار دهید، باید از ویژگی‌های مرتبط با پرس و جو بیشتر استفاده کنید و تجربه کاربری را بهبود بخشید. درست همان‌طور که می‌خواهید برای سایر به‌روزرسانی های الگوریتم گوگل انجام دهید.

الگوریتم موش کور در سئو

این به‌روزرسانی سپتامبر 2016 نشان‌دهنده تعدادی از تغییراتی است که Google تصمیم گرفت با فیلتر رتبه‌بندی محلی خود انجام دهد. پس از وقوع این به‌روزرسانی، موتور جستجو شروع به ارائه نتایج متنوع‌تری بر اساس مکان جستجوگر کرد.

بنابراین هرچه به کسب و کارهای مرتبط نزدیک‌تر باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که در نتایج جستجوی شما ظاهر شوند. البته، عبارت پرس و جو شما نیز مهم است. حتی تغییرات نزدیک در نتایج تولید می‌شود.

الگوریتم موش کور در سئو

این یک امتیاز مثبت برای مشاغلی است که در خارج از منطقه شما قرار دارند زیرا اکنون در نتایج مناطق همسایه نشان داده می‌شوند.

بااین‌حال، اگر کسب و کار شما آدرس یکسانی با یک کسب و کار مشابه دیگر داشته باشد، ممکن است رتبه شما کاهش یابد. به‌غیراز این، تنها خطر دیگری که برای رتبه‌بندی شما وجود دارد این است که کسب‌وکار دیگری از شما به جستجوگر نزدیک‌تر است.

الگوریتم گوگل فرد در سئو

نام خنده‌دار برای به‌روزرسانی که در مارس 2017 راه‌اندازی شد؛ و حتی خنده‌دارتر این است که این نام از Gary Illyes از گوگل گرفته‌شده است که به‌عنوان یک شوخی گفت که به‌روزرسانی باید فرد نام داشته باشد.

دستورالعمل‌های گوگل وبمستر را دنبال کنید و طبق معمول، گوگل از افشای اطلاعات بیشتر در مورد به‌روزرسانی خودداری کرد، به‌غیراز این واقعیت که برای هدف قرار دادن سایت‌هایی طراحی شده بود که دستورالعمل‌های وب مستر خود را نقض می‌کنند.

بر اساس برخی مطالعات، سایت‌هایی که بیشترین ضربه را خوردند، سایت‌هایی بودند که محتوای ضعیفی داشتند. بیشتر این سایت‌ها وبلاگ‌هایی بودند که حاوی مقالات بی‌کیفیتی بودند که در زمینه‌های مختلف نوشته‌شده بودند.

به‌عبارت‌دیگر، سایت‌هایی که صرفاً برای ایجاد درآمد تبلیغاتی یا وابسته ایجاد می‌شوند.

الگوریتم گوگل فرد در سئو

اگر می‌خواهید از سایت خود در برابر فرد محافظت کنید، باید محتوای خود را تقویت کنید و مطمئن شوید که ارزش بیشتری برای بازدیدکنندگان دارد. اگر شما یک بازاریاب وابسته هستید یا محتوای تبلیغات محور دارید، این امر به‌ویژه مهم است.

مطمئن شوید که وب‌سایت شما از الگوریتم های گوگل برای سئو استفاده می‌کند

دانستن آینده غیرممکن است، اما چیزی که می‌توانیم روی آن حساب کنیم، به‌روزرسانی‌های بیشتر الگوریتم گوگل است که بر تولید نتایج باکیفیت متمرکز است؛ بنابراین اگر محتوایی تولید می‌کنید که مطابق با نیازهای مخاطب هدف شما باشد، شانس بیشتری برای زنده ماندن خواهید داشت. یکی از راه‌های اطمینان از اینکه وب‌سایت شما از الگوریتم های گوگل برای سئو استفاده می کند، کار با یک متخصص بازاریابی دیجیتال است.

اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب