مقایسه رنک مث با یواست سئو

چکیده مقاله

افزونه های زیادی در وردپرس وجود دارند که همگی نویدبخش افزایش دید محتوای شما هستند. که یواست سئو و رنک مث در صدر افزونه های سئو وردپرسی قرار دارند. Yoast SEO تقریباً از زمان ایجاد وردپرس در صدر باقی مانده است، اما یک رقیب جدید، Rank Math، ممکن است او را شکست دهد. هر دو […]

افزونه های زیادی در وردپرس وجود دارند که همگی نویدبخش افزایش دید محتوای شما هستند. که یواست سئو و رنک مث در صدر افزونه های سئو وردپرسی قرار دارند. Yoast SEO تقریباً از زمان ایجاد وردپرس در صدر باقی مانده است، اما یک رقیب جدید، Rank Math، ممکن است او را شکست دهد. هر دو افزونه محبوب چیزی برای ارائه به کسانی که به دنبال افزایش سئوی خود هستن دارند. در این مقاله به مقایسه رنک مث با یواست سئو می پردازیم و سعی می‌کنیم با شما بگوییم کدام یک بهترند.

مقایسه رنک مث با یواست سئو

یواست سئو چیست ؟

Yoast SEO زمانی که برای اولین بار در سال 2010 راه اندازی شد. خالق Joost de Valk با ایجاد چندین پلاگین سئوی کوچک برای وردپرس که در نهایت در یک افزونه فوق العاده   را ساخت که اسمش یواست سئو بود. Yoast SEO به عنوان محبوب ترین افزونه های تمام دوران در نظر گرفته می شود. اکنون Yoast در سرتاسر جهان کارمندان دارد و سالانه 12 میلیون دلار درآمد دارد.

Yoast که به عنوان پدرخوانده سئو در نظر گرفته می شود، اکنون به آموزش هایی در مورد استفاده حداکثری از بهینه سازی موتورهای جستجو و همچنین ارائه پلاگین های سئوی مناسب برای تجارت الکترونیک، سئوی ویدیویی و سئوی خبری گسترش یافته است.

رنک مث چیست ؟

Rank Mathاولین بار در سال 2018 ایجاد شد و در دهلی نو هند شروع شد. از زمان راه‌اندازی، محبوبیت آن افزایش یافته است و بیش از 500000 کاربر Rank Math را در کمتر از دو سال دانلود کرده‌اند. اگرچه این افزونه در حال حاضر به عنوان محبوب ترین افزونه سئوی وردپرس انتخاب نشده است (All In One SEO در حال حاضر پشت Yoast SEO قرار دارد)، افزایش ناگهانی آن به شهرت باعث می شود که بدون شک دومین افزونه موفق SEO در سال 2020 باشد.

چرا اینقدر موفق بوده است؟ Rank Math یک لیست ویژگی های رایگان بسیار چشمگیر دارد که تاکنون با سایر افزونه های SEO بی رقیب است. یک نسخه Premium در دسترس است اما برای بسیاری، نسخه رایگان تنها چیزی است که نیاز دارند.

مقایسه رنک مث با یواست سئو

نصب کدام یک آسان تر است ؟

هم Rank Math و هم Yoast SEO پیکربندی های مفیدی دارند که به شما در شروع کار کمک می کنند. اینکه کدام یک را ترجیح می دهید بستگی به خود شما دارد، اما در اینجا نحوه هدایت هر دوی آنها از طریق فرآیند تنظیم است.

نصب و را اندازی Yoast SEO

Yoast SEO مستقیماً از داشبورد وردپرس شما می آید. بخشی از راه‌اندازی شامل صحبت با شما در مورد برخی از ویژگی‌هایی است که می‌خواهید استفاده کنید و بخش‌های مهمی از عملکرد افزونه.

Yoast دارای یک فرآیند راه اندازی هشت مرحله ای با یک ویدیوی نمایشی یکپارچه است که برای مبتدی Yoast SEO بسیار مفید است. پیکربندی بسیار منطقی است و کاربر را از طریق تنظیم داده های اولیه مانند وب سایت و نوع سازمان تا مراحل پیچیده تر مانند نمایه سازی سایت و ظاهر موتور جستجو راهنمایی می کند.

نصب و را اندازی Yoast SEO به شما امکان می دهد ویژگی هایی مانند موارد زیر را غیرفعال کنید:

 • تحلیل خوانایی
 • شمارنده پیوند متنی
 • نقشه های سایت XML
 • منوی نوار مدیریت

اما همچنین توضیح می دهد که آنها چه هستند تا بدانید چه چیزی را روشن یا خاموش می کنید. پیکربندی برای کاربران جدید بسیار آسان و دوستانه است.

نصب و را اندازی Rank Math

پیکربندی Rank Math بین تنظیمات اولیه و پیشرفته تفاوت قائل می شود، بنابراین شما می توانید جنبه های ساده سایت خود را در مقابل کنترل کامل ویرایش تغییر دهید. همچنین می‌توانید آن را به حساب Rank Math خود پیوند دهید تا به ویژگی‌های بیشتری در افزونه دسترسی داشته باشید، اما این اجباری نیست. اگر می خواهید بین حالت آسان و پیشرفته جابجا شوید، این امکان نیز وجود دارد.

مانند Yoast SEO، پیکربندی Rank Math بسیار آسان است و شما را از طریق مراحل ساده مانند افزودن وب سایت و اطلاعات شرکت تا ادغام با نرم افزارهایی مانند Google Analytics راهنمایی می کند. همچنین یک تست تشخیصی را برای علامت‌گذاری مشکلات مربوط به سازگاری اجرا می‌کند و فهرست کاملی از آنها را اجرا می‌کند تا قبل از شروع استفاده از افزونه مشخص شود که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

Rank Math و Yoast SEO از نظر راه‌اندازی تقریباً در کنار هم هستند، زیرا هر دو برای تازه‌کارها و کهنه‌کاران افزونه SEO ساده هستند.

 افزونه های Yoast SEO و Rank Math در کلمات کلیدی چگونه عمل می‌کنند ؟

کلمات کلیدی بدون شک ضروری ترین بخش موفقیت سئو هستند؛ بنابراین هر دو در بهینه سازی و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی چگونه عمل می کنند؟ کلمات کلیدی بخش مهمی از استراتژی دیجیتال شما را تشکیل می‌دهند و Rank Mathدر اینجا با گزینه تجزیه و تحلیل حداکثر پنج کلمه کلیدی به صورت رایگان مزیت دارد، در حالی که Yoast SEO فقط یک مورد را ارائه می دهد. در اینجا چیزی است که هر دو برای تقویت کلمات کلیدی شما در دسترس هستند.

مقایسه رنک مث با یواست سئو

Yoast SEO

Yoast SEO به شما امکان می دهد کلمه کلیدی خود را در نسخه رایگان تجزیه و تحلیل کنید (گزینه های بیشتری با Premium ارائه می شود)، میزان خوب بودن آن را ارزیابی می کند و لیستی از پیشنهادات را به شما نشان می دهد. امتیازی که به شما می دهد در یک سیستم چراغ راهنمایی از قرمز تا سبز اختصاص داده می شود و همچنین به شما امکان می دهد امتیاز خوانایی را تجزیه و تحلیل کنید.

در اینجا می توانید بیشترین سود را از بسته برتر Yoast SEO بدست آورید زیرا به شما امکان می دهد کلمات کلیدی را در چندین زبان، زمان حال و گذشته و فرم های تک و جمع ارزیابی کنید.

Rank Math

Rank Math ارزیابی عمیق تری از کلمات کلیدی را نسبت به نسخه رایگان Yoast ارائه می دهد. این رتبه بندی از صفر تا صد را ارائه می دهد و اگر بالاتر از علامت هشتاد قرار بگیرید، یک رنگ سبز (برای خوب) ارائه می دهد؛ مانند Yoas امتیاز خوانایی نیز می دهد و به شما کمک می کند تا بررسی کنید که آیا از کلمه کلیدی چند بار مناسب استفاده کرده اید (و از شما می خواهد که از آن در عنوان استفاده کنید). Rank Math همچنین یک لیست پیشنهادی مانند Yoast SEO ارائه می دهد، اما بلافاصله پس از شروع به تایپ کلمه کلیدی ظاهر می شود.

مقایسه رنک مث با یواست سئو در ویژگی های رایگان

Rank Math دارای مجموعه ای از ویژگی های رایگان است که می توانید از آنها استفاده کنید، در حالی که Yoast SEO لیست رایگان کوچکتری دارد. سوال این است که آیا ویژگی های رایگان اضافی برای کاربر یک مزیت است یا خیر. در اینجا لیستی از ویژگی های اصلی رایگان و ممتازی که هر دو پلاگین سئو ارائه می‌دهند آورده شده است.

مقایسه رنک مث با یواست سئو

هر دو چه ویژگی های رایگانی دارند ؟

Yoast SEO و Rank Math لیستی از ویژگی های رایگان زیر را به اشتراک می گذارند:

 • قالب های سئو – به راحتی قالب هایی را برای محتوا، از جمله عناوین و توضیحات سئو تنظیم کنید
 • نقشه سایت XML و نشانه گذاری طرحی در سراسر سایت
 • توضیحات رسانه های اجتماعی – برای فیس بوک و توییتر
 • اضافه کردن پودر سوخاری – برای کمک به ناوبری سایت
 • کنسول جستجو – Rank Math این کار را از طریق ادغام با کنسول جستجوی گوگل انجام می دهد
 • شمارنده برای پیوندهای داخلی
 • افزودن توضیحات و عناوین برای سئوی ساده WooCommerce

Rank Math- ویژگی های رایگان

Rank Math یک لیست اضافی از ویژگی های رایگان در مقایسه با Yoast ارائه می دهد:

 • ادغام با گوگل آنالیتیکس
 • تجزیه و تحلیل چند کلمه کلیدی – تا پنج کلمه کلیدی رایگان
 • سئوی محلی و سئوی تصویر
 • مدیر خطاهای 404
 • توصیه هایی به لینک های داخلی هنگام ایجاد محتوا
 • تغییر مسیر مدیر
 • شمارنده برای پیوندهای خارجی

تنها ویژگی Yoast SEO که Rank Mathآن را از دست می دهد این است که می تواند صفحات شما را به عنوان “Cornerstone” علامت گذاری کند، صفحات مهم را برجسته کند، آنها را بهینه کند و پیوندهای داخلی بیشتری اضافه کند.

مقایسه رنک مث با یواست سئو در ویژگی های پولی

تفاوت اصلی بین Yoast SEO و Rank Math این است که Yoast بسیاری از ویژگی های رایگان Rank Math را به ویژگی های Premium تبدیل می کند. کاربران Premium Yoast مدیر تغییر مسیر، پیشنهادات لینک داخلی و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی متعددی را که Rank Math در حال حاضر به صورت رایگان ارائه می دهد، دریافت خواهند کرد. با این حال، Rank Math و Yoast هر دو محصولات Premium متفاوتی را ارائه می‌کنند که اولویت را به نیازهای کاربر واگذار می‌کند.

Yoast SEO

Yoast SEO افزونه های پولی را برای سئوی محلی، سئوی ویدئو، سئوی اخبار و سئوی پیچیده تر WooCommerce ارائه می دهد. SEO محلی از چندین مکان پشتیبانی می کند، SEO به شما کمک می کند ویدیوهای خود را در Google Videos فهرست کنید و SEO News سایت شما را با Google News سازگارتر می کند. افزونه پیشرفته تر WooCommerce سئوی WooCommerce شما را از طریق عملکردهایی مانند گزارش در رسانه های اجتماعی افزایش می دهد.

Rank Math

بهترین ویژگی Rank Math Premium این است که این بسته تجزیه و تحلیل سالانه موفقیت کلمات کلیدی شما را ارائه می دهد. همچنین ادغام های بیشتری با سرویس های Google مانند Google Trends وجود دارد. برخلاف Yoast SEO، Rank Math سئوی ویدیو، سئوی اخبار و سئوی محلی چندمکانی را به عنوان بخشی از بسته Premium خود به جای افزودنی های اضافی ارائه می دهد.

Rank Math کاربر پسندتر است یا Yoast SEO

هر دو دارای رابط های کاربری بسیار متفاوتی هستند که هر دو چیزی را به کاربر ارائه می‌دهند.

Yoast SEO

Yoast SEO به شما امکان می دهد با استفاده از یک متا باکس وردپرس یا از طریق نوار کناری Yoast SEO ویرایش کنید. جعبه متا برای هر دو ویرایشگر بلوک کلاسیک و وردپرس در دسترس است، در حالی که نوار کناری فقط در ویرایشگر بلوک در دسترس است. نوار کناری تمام گزینه های سئوی شما را در یک نقطه مشاهده ساده فهرست می کند. همچنین می‌توانید به راحتی محتوا را پیش‌نمایش کنید، مانند ظاهر آن در Google، Facebook و Twitter.

متا باکس دارای چهار زبانه برای SEO، Readability، Schema و Social است. همه عملکردها به این برگه‌های جداگانه تقسیم می‌شوند، اما همچنان به شما امکان می‌دهند محتوای خود را در Google پیش‌نمایش کنید و همچنین بین پیش‌نمایش‌های موبایل و دسکتاپ جابه‌جا شوید.

اینکه کدام یک را ترجیح می دهید به مدت زمانی که از Yoast SEO استفاده کرده اید بستگی دارد. اگر شروع به استفاده از متا باکس کرده اید، ممکن است ترجیح دهید به استفاده از آن نسبت به نوار کناری جدیدتر Yoast ادامه دهید.

Rank Math

Rank Math به طور کامل با ویرایشگر بلوک ادغام می شود بنابراین گزینه متا باکس ندارد. می توانید Rank Math را در ویرایشگر بلوک با کلیک بر روی نماد آن در نوار ابزار باز کنید. نوار ابزار Rank Math به چهار تب جداگانه تقسیم می شود – General، Advanced، Schema و Social. Rank Math همچنین یک داشبورد تجزیه و تحلیل جداگانه ارائه می دهد که به شما امکان می دهد گزارش های کنسول Google در نسخه رایگان و آمار ترافیک وب سایت را در برابر بهینه سازی SEO در نسخه پریمیوم ردیابی کنید.

قیمت یواست سئو در مقابل رنک مث

Rank Math تا نوامبر رایگان بود و اکنون نسخه حرفه ای و تجاری را ارائه می دهد. با این حال، این بر نسخه رایگان تأثیری نداشته است و در عوض بسیاری از ارتقاهایی را که Yoast SEO در افزونه های پولی خود گنجانده است (سئو محلی، SEO ویدیو و SEO پیشرفته WooCommerce) ارائه می دهد.

هنگامی که به دنبال خرید بسته پولی Yoast SEO یا Rank Math هستید، در اینجا چه چیزی باید انتظار داشته باشید.

Yoast SEO

بسته Premium Yoast SEO برای استفاده در یک سایت است و 89 دلار قیمت دارد، اگرچه می توانید برای مجوزهای چند سایت تخفیف دریافت کنید. تخفیف های اولیه از 5% به ازای هر سایت اضافی شروع می شود و با خرید بیش از 10 سایت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

همچنین افزونه‌هایی را که قبلاً به آنها اشاره کردیم، دارید که می‌توانید آن‌ها را در قسمت «افزونه‌های دیگر» در وب‌سایت پیدا کنید. سئوی ویدیو، سئوی محلی، سئوی ووکامرس و سئوی اخبار، همگی برای خرید هر پلاگین سایت، 69 دلار از شما دریافت می کنند.

Rank Math

Rank Math بسته های Premium خود را به Pro (59 دلار) و Business (199 دلار) تقسیم می کند. اینها به‌عنوان پیشنهادهای ویژه مشخص شده‌اند که Pro معمولاً 129 دلار و Business به عنوان 429 دلار ذکر شده است. تفاوت بین این دو کاملاً اساسی است:

 • تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی – 500 برای حرفه ای و 10000 برای کسب و کار
 • وب سایت ها – سایت های شخصی نامحدود برای Pro و پشتیبانی اضافی برای سایت های مشتری با Business
 • پشتیبانی – پشتیبانی اولویت برای کسب و کار و پشتیبانی برای هر دو 24/7

یواست سئو یا رنک مث کدام یک بهتر هستند ؟

Yoast SEO سالهاست که وجود داشته است و یکی از موفق ترین افزونه های وردپرس در تمام دوران است. با این حال Rank Math در کمتر از دو سال رشد عظیمی از نیم میلیون کاربر داشته است که آن را به رقیب شایسته وردپرس تبدیل می کند.

برندگان مقایسه rank math یا yoast seo از دیدگاه اول باش :

 • راه‌اندازی – این یک نتیجه از طرف ما است، زیرا هر دو یک فرآیند ساده را ارائه می‌دهند. در حالی که Yoast دارای ویدیوها و دموهای راهنما است، Rank Math به وضوح بین کاربران مبتدی و پیشرفته با تنظیمات «Easy» و «Advanced» تمایز قائل می شود.
 • کلمات کلیدی – برای نسخه رایگان، Rank Mathبدون شک برنده است، با کلمات کلیدی بیشتر و سیستم رتبه بندی دقیق تر از Yoast SEO (0-100 در مقابل قرمز-نارنجی-سبز).
 • ویژگی‌ها – Rank Math ویژگی‌های رایگان بسیار بیشتری نسبت به Yoast SEO ارائه می‌دهد، از جمله برخی از نسخه‌های اولیه ویژگی‌هایی که در Yoast SEO Premium و افزونه‌ها ظاهر می‌شوند (مانند یک مکان برای SEO محلی).
 • کاربر پسند بودن – این در اولویت است، زیرا Yoast SEO گزینه های بیشتری را برای ویرایش با گزینه های متا باکس و نوار کناری ارائه می دهد.
 • قیمت‌گذاری – Rank Math در همه بسته‌های آن، از جمله استفاده نامحدود از چند سایت به عنوان بخشی از قیمت‌گذاری Premium، بسیار مقرون به صرفه‌تر و گسترده‌تر است. همه چیز در یک قیمت گنجانده شده است، برخلاف Yoast SEO که به بسته‌های افزودنی و Premium تقسیم می‌شود.

افزونه رنک مث چیست

برنده = Rank Math

بی دلیل نیست که فرض کنیم Rank Math باید ارزان تر باشد و ویژگی های رایگان بیشتری برای رقابت با Yoast SEO داشته باشد. Yoast SEO هنوز بسیار محبوب تر و پرکاربردتر از Rank Math است، اگرچه ما علاقه مندیم ببینیم Rank Math در آینده چگونه توسعه می یابد.

اگر شما هم در مورد تفاوت یواست سئو و رنک مث نکاتی را مد نظر دارید خوشحال میشیم در دیدگاه های وبسایت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل داشتید نکات کلیدی و جذاب دیگر در سئو را مطالعه کنید پیشنهاد میکنم به قسمت آموزش سئو رایگان اول باش مراجعه کنید.

سیاوش احمدی
مدرس: سیاوش احمدی Siavash Ahmadi

سیاوش احمدی هستم، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نرم افزار و مدیر وبسایت اول باش. از سال 98 تمرکز خود را بر روی مباحث روز سئو و بهینه سازی سایت قرار داده و پس از کسب تجربه و دانش ارزشمند تصمیم گرفتم تا ثمره آن را با دیگران به اشتراک بگذارم.

همکاری با وبسایت هایی مانند لپتاپیفای ، نیناکالا ، ریگا و... به من آموخته است که هرچه بیشتر دانش خود را عرضه کنی اشتیاق بالاتری برای یادگیری خواهی داشت.

 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
 • AI: سلام انسان، من یک ربات چت با هوش مصنوعی GPT هستم. هر چیزی از من بپرس!

تفکر هوش مصنوعی ...